Читај ми!

Високи косовски напон

Трафостаница Валац на северу Косова вероватно никад не би привукла пажњу јавности да није део дијалога Београда и Приштине и предмет спора два енергетска система око власништва и надлежности.

Београд и Приштина треба да се договоре о питањима "Телекома" и електричне енергије до 15 јуна. Споразум у овим областима је услов за одлуку о додељивању датума крајем јуна.

Договор о електричној енергији треба да се регулише питање постројења на северу Косова, снабдевање и наплаћивање струје у том делу покрајине, као и питање међународног транзита струје преко Косова.

Трафостаница Валац на северу Косова вероватно никад не би привукла пажњу јавности да није део преговора Београда и Приштине и предмет спора енергетских система Београда и Приштине око власништва и надлежности.

Стратешки значај ових постројења је очигледан - трафостаница Валац, у саставу "Електромреже Србије" контролише снабдевање електричном енергијом за цео север Косова, а 20 километара даље, у Зубином Потоку је систем "Газиводе".

Око половине струје намењене северу Косова настаје на том месту, а из акумулационог језера водом се снабдева велики део Косова.

Директор система "Газиводе" Миша Божовић рекао је да је та вода врло битна и за северни део и за централно Косово јер се снабдевју пијаћом водом и јужни и северни део Митровице, Србица, Вучитрн, Глоговац, све до Приштине.

Према његовим речима, Газиводе, као и Валац, делују изван косовског енергетског система и за Приштину је неприхватљиво да нема контролу над стратешким извором воде.

"Ми ником нисмо бранили, нити бранимо, нити хоћемо да оставимо неког без воде и електричне енергије, али да за то буде адекватна надокнада по свим европским стандардима и принципима. То би било решење важно за читав крај, општину и за север", навео је Божовић.

У Косовској енергетској корпорацији кажу да је садашња ситуација нелегална, јер снабдевају струјом север Косова без могућности наплате рачуна и приступа постројењима.

Директор КЕК-а Арбен Гјукај рекао је да је истина да оператори странице Валац нису поштовали инструкције дистрибуције Косова и да су угрозили цео енергетски систем.

Према његовим речима, 2009. године су незаконито одсекли систем од јужног дела и повезали га далеководом са Новим Пазаром, али, како је рекао, за енергију која тако долази плаћа Косово. Коме и како ће се плаћати рачуни важно је питање за Србе са севера.

Председница Скупштине општине Косовска Митровица Ксенија Божовић рекла је да би неко платио струју мора да има неке основне услове, да има напон као и сви грађани Србије, да има редовну струју и да му се редовно очитва бројило и да плати онолико колико је потрошио.

Бриселски споразум мораће да реши и питање међународног транзита струје преко Косова који сада контролише Србија и за то убире вишемилионски приход. Приштина то оспрова, али је и Европска комисија већ више пута оценила да се тиме крши споразум о енергетској заједници.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом