Читај ми!

Мркић: Користан састанак у Охриду

На министарском састанку у Охриду учесници показали конструктивност и жељу са сарадњом, оценио Иван Мркић. Србија добила признање од свих учесника за своје понашање у спољној и унутрашњој политици, истиче Мркић.

Министар спољних послова Србије Иван Мркић изјавио је да је на министарском састанку Процеса сарадње у југоисточној Европи (ПСЈИЕ), одржаном у Охриду, преовладала конструктивност и жеља за што чвршћом сарадњом.

"Сви ћемо имати користи од оваквог састанка. Јутрос смо имали пуно дискусија о свим темама које се тичу ПСЈИЕ, иступали су сви учесници. Задовољан сам Охридском декларацијом и мислим да је ово корак даље у општем стварању веза и атмосфере која олакшава свима нама да се приближавамо ЕУ", рекао је Мркић.

"Ми смо се сагласили да Косово на министарском састанку буде учесник, својеврсни специјални гост, јер је корисно чути и шта они мисле", рекао је Мркић, коментаришући ситуацију поводом отказивања самита планираног за викенд и учешћа Косова на данашњем министарском састанку. 

Како је рекао, Београд преговара са Приштином, сада и о плану примене бриселског споразума.

"Стално се са њима срећемо и у ситуацији смо да долазимо до неких решења која ћемо касније морати заједнички да спроводимо ако држимо до тога да све што потпишемо стварно и имплементирамо", рекао је српски министар.

На питање шта то још Србија треба да уради на путу ка ЕУ, он каже да Србија више нема никакав услов или степеницу коју сада треба да пређе да би добила оно што сматра да заслужује и што многе земље-чланице Уније мање или више отворено сматрају да заслужује.

"Не видим шта то ми треба даље да радимо да бисмо добили оно што заслужујемо. Не видим неке посебне тешкоће али, понављам, пошто нисмо ми ти који одлучујемо морамо сви бити стрпљиви и сачекати крај јуна и саслушати одлуку Европског савета", додао је Мркић.

Нагласио је да нико ништа не може гарантовати до тог тренутка, јер постоје различита мишљења и схватања.

Ипак, указао је Мркић, овога пута, како му се чини, та мишљења не могу да буду толико различита јер је Србија, на пример само за столом у Охриду, добила признање од буквално свих учесника за своје понашање на спољнополитичком плану и на унутрашњој сцени.

На састанку у Охриду учествовао је и комесар ЕУ за проширење Штефан Филе, а на питање да прокоментарише о чему је са њим разговарао, Мркић истиче да је са овим високим европским званичником, али и са другима, ових дана у сталној комуникацији.

"Ја имам своје утиске, али мислим да не би било коректно да баш отворено кажем шта ми је и ко све рекао. Могу да поновим да су нам упућиване похвале", закључио је министар спољних послова Србије.

Пре почетка данашње пленарне сесије ПСЈИЕ одржан је радни доручак шефова делегација Србије, Црне Горе, Албаније, Босне и Херцеговине, Македоније и Косова.

Домаћини су били комесар ЕУ за проширење Штефан Филе и црногорски министар иностраних послова Игор Лукшић, саопштило је Министарство спољних послова Србије.

Министарски састанак је одржан у "гимних" формули, коју министри земаља ЕУ користе за неформалне разговоре, значи да су учесници скупа представљени под својим именом.

Косовски министар спољних послова Енвер Хоџај саопштио је раније да неће учествовати на састанку у Охриду, већ да ће уместо њега учествовати његов заменик Петрит Сељими.

Охридски самит ПСЈИЕ, на којем је предстојећег викенда требало да се окупе лидери региона, отказан је, а председник Македоније Ђорђе Иванов саопштио је да се на то одлучио да би "заштитио државни интерес и достојанство Македоније" и да "Македонија не жели да буде учесник у игри са ветом, а најмање са бојкотом".

Самит лидера је отказан пошто се три државе - Србија, БиХ и Румунија - нису сагласиле да буде позвано и Косово, а председници Албаније и Хрватске потом саопштили да неће учествовати, јер Косово није позвано.

Мркић је раније објаснио да, према оснивачком акту ПСЈИЕ, на самиту могу да учествују само државе чланице Процеса.

"Косово, по природи ствари, све кад би и било држава, није чланица. Поставља се питање може ли још неко да дође ко је по некима држава, а по некима није. Према том оснивачком акту, они немају приступ тамо. Ако причамо да треба да се поштују прописи и права, они заиста немају приступ тамо", нагласио је раније Мркић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом