среда, 29.05.2013, 12:54 -> 19:49
Дачић: Бриселски споразум биће примењен
Влада Србије ће учинити све да се споразум са Приштином у потпуности спроведе, рекао премијер Ивица Дачић пред Спољнополитичким комитетом ЕП у Бриселу и нагласио да то не значи да је Србија признала Косово.
Премијер Србије Ивица Дачић рекао је посланицима Европског парламента да ће Влада учинити све да се споразум са Приштином у потпуности спроведе и нагласио да то не значи да је Србија признала Косово.
"Споразум од 19. априла ће бити спроведен и ту нема места за дилеме", рекао је премијер у говору пред Спољнополитичким комитетом ЕП у Бриселу.
Он је нагласио да Србија тим споразумом није признала Косово, али је свесна ситуације на терену.
"Овде се не ради ни о стварању неке нове Републике Српске, као што неки тврде, већ о шанси да се успостави безбедност за све заједнице на Косову и Метохији", поручио је премијер.
Дачић је рекао и да је веома задовољан подршком посланика ЕП и истакао да у седишту ЕУ влада мишљење да Србија ове године треба да почне преговоре о придруживању.
"Подршка коју сам добио је још један доказ новог позиционирања Србије", рекао је Дачић новинарима.
Српски премијер се одвојено сусрео и са председником Комитета за спољне послове и високим функционером у странци немачке канцеларке Ангеле Меркел Елмером Броком, а како је рекао, сусрет је протекао у знаку међусобног разумевања.
"Очекујем да ће Немачка, као и остале чланице ЕУ, имати позитиван однос кад је реч о почетку преговора о придруживању када се о томе буде одлучивало 27. и 28 јуна", рекао је премијер.
Дачић се осврнуо и на реформе које Влада спроводи и истакао да је успостављена нулта толеранција према корупцији и организованом криминалу.
"Процес проширења не сме да стане после уласка Хрватске, а придруживање Србије је неопходно за процес интеграције целог Балкана", нагласио је Дачић.
Дачић је у говору посланицима упозорио да би поновно увођење виза за грађане Србије, за шта се неке земље залажу, био тежак ударац реформама и процесу европских интеграција.
Посланици су Дачићу постављали питања у вези са споразумом са Приштином, али и односима Београда и Москве који, према речима посланика Едварда Кукана, "код неких буде сумњу у европску оријентацију Србије".
Дачић је истакао да Србија има вековно пријатељство са Русијом, али да траже партнере и на Западу.
"Ако ви нисте присутни на овим просторима, биће присутан неко други", указао је Дачић и подсетио да неке чланице ЕУ имају тешње везе са Русијом него Србија.
Известилац ЕП за Косово Улрике Луначек питала је зашто Србија блокира учешће Косова на Охридском самиту, на шта је Дачић одговорио да Србија нема ништа против да Приштина учествује на регионалним скуповима, али да се морају установити јасна правила игре за овакве ситуације.
Премијер Дачић је, одговарајући на питања, рекао и да је аутономија Војводине зајамчена Уставом, али да "Војводина не може бити држава у држави" и "аутономија Војводине је унутар Србије, а не против Србије".
Представник Европске комисије на овом скупу Пјер Мирел изјавио је да је Комисија већ дала препоруку да се Србији у јуну додели датум за почетак преговора о придруживању, а да сада очекује почетак спровођења споразума.
Разговор са Кетрин Ештон о спровођењу споразума
Дачић је раније јутрос кратко разоварао и са високом представницом ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон, а до краја једнодневне посете Бриселу ће се састати са комесаром за проширење Штефаном Филеом и председником Европског парламента Мартином Шулцом.
"Са Ештон је било речи о спровођењу споразума с обзиром да се радне групе већ сутра састају у Бриселу, али смо највише разговарали о политичким питањима везаним за европске интеграције Србије", рекао је Дачић новинарима.
Упитан о изгледима да технички преговарачки тимови сутра постигну договор о енергији и телекомуникацијама, Дачић је одговорио да је рок за тај договор средина јуна.
"Треба уложити максимум напора да се пронађе решење које би било у обостраном интересу", истакао је премијер.
Дачић је одбио да коментарише данашњу пресуду Хашког трибунала којом је шесторици босанских Хрвата изречена казна од укупно 111 година затвора због ратних злочина у Босни, напоменувши да Хрватска и Србија треба да се окрену будућности и подизању стандарда својих грађана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар