уторак, 28.05.2013, 19:30 -> 19:51
Примена споразума, па датум
Премијер Ивица Дачић очекује примену споразума с Приштином до краја јуна, а потом и датум за почетак преговора са Европском унијом. Први потпредседник Владе најављује да ће са Србима са Косова и Метохије разговарати у четвртак или петак. Страни амбасадори у Србији поручују да нема додатних условљавања.
Примена бриселског споразима важна је за добијање датума за почетак преговора са Европском унијом, а нових условљавања неће бити, поручују страни амбасадори у Србији. Премијер Србије Ивица Дачић не очекује веће тешкоће у примени споразума до краја јуна, када се очекује одлука о томе да ли ћемо добити датум за почетак преговора.
С обзиром на то да ће у одређеним фазама примене споразума морати да буду укључени и Срби са Косова, потпредседник Владе Александар Вучић најављује састанак са њима за четвртак или петак.
Београд ових дана ради на проналажењу решења како у оквиру статусне неутралности, коју гарантује договор у Бриселу, пронаћи решење за конкретна проблеме попут држављанства, диплома.
"Чак и уколико се жели постићи договор о возачким дозволама неким новим или регистарским таблицама, да бисте добили таблице морате имати возачку дозволу, а да бисте имали возачку дозволу треба да имате личну карту", каже премијер Ивица Дачић.
Према његовим речима то се практично своди на држављанство и ту морају да се нађу решења која неће бити наметања већ готовог решења које Приштина има, а то значи да се желе наметнути статусни оквири.
Поставља се и питање да ли ће Срби на Косову и Метохији изаћи на локалне изборе са српским документима.
Први потпредседник Владе Александар Вучић каже да је то била једна од ствари које је Београд тражио.
"Видели сте изјаву Кетрин Ештон која је рекла да су сви споразуми који су постигнути статусно неутрални што мислим да је јасан одговор на ваше питање. Хоће ли Приштина бити обавезана на промену закона? Апсолутно, то можете да прочитате и у самом плану", каже Вучић.
Посланик ДСС-а Марко Јакшић недавно је најавио да ће Срби формирати привремену скупштину Аутономне покрајине Косова као одговор на бриселски споразум који не прихватају.
Вучић није желео то да коментарише пред америчким амбасадором, јер, како каже, сувише воли свој народ да би о неким његовим представницима лоше говорио пред америчким амбасадором.
Прилагођавање закона примени споразума
ЕУ очекује да се закони у Београду и Приштини прилагоде примени споразума, да се формирају оперативни тимови за имплемнетацију и да се поштују рокови. На појединостима попут држављанства, дозвола и диплома се ради.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер каже да је неопходно прећи на практичну примену, а да ће сви ти елементи бити део имплементације.
"То су детаљи, ђаво је увек у детаљима. Ми ћемо пратити процес и постараћемо се да се права свих грађана поштују. Било да је реч о северу ли југу", истиче Дежер и додаје да је именовање, попут регионалног команданта полиције, важно за сигурност и стабилност на северу Косова.
"Радићемо на томе да са заједницом општина, полицијским и правосудним системом обезбедимо да права етничких група буду примењена и поштована", каже Дежер.
Премијер очекује да се до краја јуна споразум примени у неколико фаза, а потом и добре вести из Берлина и Брисела.
"Очекујемо да одлука Европског савета буде позитивна зато што је Србија заслужила да добије датум због свих напора које је уложила да се дође до неког договора који је био пре свега тежак и много тежи за београдску страну, него за приштинску", каже Дачић.
Према његовим речима, Влада Србије је ипак свесна процедура која је важна у неким земљама ЕУ, где о томе треба да се изјасни и парламент.
Немачки парламентарац из владајућег ЦДУ-а Андреас Шокенхоф, који је својевремено Србији предочио седам услова за добијање датума, са колегама из Бундестага опет долази у Београд.
Овога пута да се увери да ли се примењује споразум. То ће, према најавама, бити пресудно за одлуку о датуму. У финишу неће бити нових услова који ће се вадити из рукава, појашњава немачки амбасадор Хајнц Вилхелм, већ је, каже, за Берлин важно да се све снаге усмере на реализацију што више тачака из бриселског споразума.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар