Читај ми!

Приштина "оправдано одсутна" у Охриду

Србија одлучно одбацује тврдње Приштине да Охридски самит без учешћа Косова представља кршење бриселског споразума. Европски званичници сматрају да споразум, технички, није прекршен, али да регионална сарадња подразумева укљученост свих.

Србија одбацује оптужбе Приштине да је прекршила бриселски споразум и да јој је онемогућила да учествује на Охридском самиту, док европски званичници истичу да споразум технички није прекршен, али кажу и да је потребно да сви буду укључени у регионалну сарадњу.

Косово није позвано на Охридски самит, јер су Србија и још две државе ставиле "основану примедбу", засновану на Статуту ПСЈЕ, који предвиђа да на Самиту могу да учествују само суверене и признате земље, а Косово то није, речено је Танјугу у Министарству спољних послова Србије.

У Министарству су рекли да се "основана примедба" Србије и још две државе базира на Статуту ове регионалне иницијативе, по коме функционише регионална сарадња југоисточне Европе, а на основу кога на Самиту могу да учествују само земље које имају формат и структуру суверене и признате земље.

Из кабинета косовске председнице Атифете Јахјаге јуче је саопштено да је Косову онемогућено учешће на самиту због приговора Србије и Босне и Херцеговине.

Јахјага је оценила да је та препрека "у супротности са постигнутим споразумом у Бриселу, на основу којег ни једна страна неће ометати нити подстаћи неког да блокира напредак на путу интеграција" и да "Охридски самит не доприноси изградњи односа у региону".

Из кабинета председника Македоније Ђорђа Иванова претходно је саопштено да Косово није позвано на Охридски самит пошто, како је наведено, Македонија не може без сагласности других да позива Косово, посебно када је стављено до знања да би због таквог потеза "неке земље чланице отказале учешће".

Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић поручио је да Србија није кршила бриселски споразум, као што ни раније није кршила споразуме које је потписала, а томе да Косово не учествује на регионалном скупу у Охриду, како верује, допринела је одлука Македоније као организатора.

Портпаролка високе представнице ЕУ Кетрин Ештон Маја Коцијанчич изјавила је за Радио Слободна Европа да је "регионална сарадња заиста важна и да приступ мора укључивати све".

Шеф делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер признао је да бриселски споразум, "стриктно говорећи", не обухвата Процес сарадње у југоисточној Европи, али је поручио да би ЕУ, у овом позитивном тренутку, волела да види и учешће Косова на том скупу, јер ПСЈЕ на неки начин политички усмерава регионалну сарадњу. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом