уторак, 28.05.2013, 10:56 -> 12:58
Дачић не очекује тешкоће у примени споразума
До краја јуна предвиђено је неколико корака, пре свега у дефинисању планова и законских решења која треба мењати да би се бриселски споразум имплементирао, рекао премијер Ивица Дачић, наводећи да не очекује веће тешкоће у примени до тада.
Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је да не очекује веће тешкоће у имплементацији бриселског споразума до 27. јуна, до када је, додао је, предвиђено неколико фаза у дефинисању планова и законских решења која треба мењати да би се споразум применио.
Дачић је новинарима у Палати Србије након отварања 95. седнице Извршног савета Светске туристичке организације УН, рекао да очекује добре вести из Брисела, који 27. или 28. јуна треба да се изјасни о томе да ли ће Србија добити датум за почетак преговора о чланству у ЕУ.
Србија је, како је истакао, заслужила датум због свега што је урадила, чак и без свих планова и договора о имплементацији и додао да сви чланови Владе Србије деле уверење да апсолутно нема никаквих разлога да не добијемо датум и да би то била потпуно неправедна одлука.
"До 27, односно 28. јуна, предвиђено је неколико корака, пре свега у дефинисању планова и законских решења која треба мењати да би се споразум имплементирао. Не очекујем веће тешкоће у имплементацији до тада", рекао је премијер Србије и најавио да поподне путује у Брисел, где ће се сутра обратити Комитету за спољне послове Европског парламента и састати са председником тог парламента Мартином Шулцом.
Дачић је подсетио и да је министар спољних послова Србије Иван Мркић јуче био на скупу министара иностраних послова чланица ЕУ и земаља кандидата, са којег му је пренео да је атмосфера била веома позитивна и да нико није имао никакве примедбе у вези са Србијом.
Говорећи о дијалогу са Приштином, Дачић је подсетио и да је висока представница ЕУ Кетрин Ештон јасно рекла да дијалог не прејудицира статус Косова, што, додао је, значи да су и договори које је постигла и ова и претходна влада статусно неутрални.
"Стално постоје покушаји Приштине да неке договоре о имплементацији доведе до тога да се намећу нека питања која су ван договореног и статусног карактера", указао је Дачић и додао да Србија пристаје на дијалог у доброј вери и са жељом да се постигне напредак и олакшају проблеми који постоје, а пре свега у интересу људи на Косову.
Премијер је рекао и да је Београд инсистирао да се не дозволи манипулација у примени договореног, за шта је као пример навео издавање нових возачких дозвола.
"Ако се жели договор о новим дозволама или таблицама, да би се добила таблица треба дозвола, а за дозволу треба лична карта, односно то се практично своди на држављанство и ту морају да се нађу решења која неће бити наметнута, готова решења која Приштина има и којима се желе наметнути статусна питања", указао је премијер Србије.
На питање од кога ће тражити гаранције да ће се поштовати договорено, Дачић је одговорио да Београд нема од кога другог да их тражи осим од међународне заједнице.
Због тога је, како је рекао, било веома много разговора, а он и потпредседник Владе Александар Вучић су о томе разговарали са више страних званичника.
"Пред седницу владе са Кетрин Ештон сам разговарао, а ту је био присутан и Вучић. Са њом сам се договорио да то питање решимо тако да она у својој изјави још једном потврди да је дијалог статусно неутралан", рекао је Дачић, уз напомену да је то веома важно за даље разговоре који ће се водити у радним групама у Бриселу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар