Читај ми!

Ђилас на годишњици устанка у Варшави

Поводом 70 година од устанка у Варшавском гету градоначелник Београда Драган Ђилас у друштву председника Пољске Бронислава Коморовског, председника Израела Шимона Переса и градоначелнице Варшаве Хане Гронкијевић Волц положио венац на споменик херојима гета, саопштено је из градске управе.

Градоначелник Београда Драган Ђилас присуствовао је у Варшави обележавању 70 година од устанка у Варшавском гету и положио венце у друштву председника Пољске Бронислава Коморовског, председника Израела Шимона Переса и градоначелнице Варшаве Хане Гронкијевић Волци, саопштила је градска управа.

"Као припадник народа који је, такође, имао горко искуство да у историји проживи све страхоте страдања у логорима смрти, а као градоначелник града који је само током 20. века био пет пута бомбардован, могу да изразим дубоко жаљење, али и истинску наду да се то више никада неће поновити. Зато је важно да памтимо ове догађаје, да постоје места која ће нас на то стално подсећати и чувати чињенице од заборава", рекао је Ђилас у Варшави где је положио венце на споменик херојима гета.

Из градске управе су саопштили да ће градоначелник Ђилас посетити и Музеј историје пољских Јевреја.

Церемонији у Варшави присуствовали су и највиши градски представници Рима, Риге, Беча, Берлина, Париза, Кијева, Луксембурга, Загреба, Талина, Софије и Виљнуса.

Устанак у Варшавском гету је трајао од 19. априла до 16. маја 1943. године.

Гето је формиран 1940. године и у њему је било заточено око 400.000 људи, на простору где је раније живело око 160.000 становника.

Око 300.000 Јевреја из овог гета одведено је и убијено у концентрационом логору "Треблинка".

Група младих заточеника у гету је формирала З.О.Б. Јеврејску борбену организацију с циљем да се супротставе одвођењу у "Треблинку". Устанак је започео 19. априла 1943. и трајао је 28 дана, а угушио га је немачки генерал Јирген Струп и тада је убијено 7.000 устаника и око 300 Немаца.

Још 7.000 устаника је одведено у Треблинку, гето је сравњен са земљом, а уништена је и Велика синагога.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом