Споразум у интересу свих страна

Споразум Београда и Приштине је могућ, сагласни су представници Владе Србије и европски званичници у Србији.

Представници Владе Србије и европски званичници у Србији сагласни су да је споразум између Београда и Приштине могућ.

Солидан споразум иза кога би стала Европска унија омогућио би Србима на Косову и Метохији да живе без страха, али и да имају специјалне везе са Београдом, посебно у здравству и образовању, каже шеф дипломатије Иван Мркић. Боља понуда Кетрин Ештон значи више овлашћења за Србе на северу у полицији и судству.

"Нама је најбитније да полиција одражава састав становништва и да командири буду Срби по националности да би читав тај живаљ веровао полицији", рекао је Мркић.

Према његовим речима, окружни суд требало би да буде таквог састава да обезбеђује потпуну правду и да буде на територији српских општина. У првом степену мислим да нико не спори, правосуђе ће одражавати састав становништва где су установљени судови," каже министар.

У односу на претходну, девета рунда донела је значајан помак, оцена је председника скупштинског одбора за Космет Милована Дрецуна. Кетрин Ештон, тврди Дрецун, ставила је на сто део решења које је Београд предвидео за српски народ на Косову. За Београд је, међутим, спорно чланство Косова у Уједињеним нацијама.

"Та прича о међународним организацијама не може да прође и успут Тачи прети насиљем. Знате кад неко прети насиљем директна је опструкција преговора", каже Дрецун.

Међутим, каже Дрецун, ми се крећемо напред и овог пута се крећемо у добром правцу јер су сада Брисел и Вашингтон почели да уважавају минимум дефинисаних интереса Србије што је значајан преокрет.

И министар финансија Млађан Динкић каже да смо веома близу споразума.

"Он је доста побољшан, али не могу да разумем зашто је Тачи убацио овај услов који Србија никада неће моћи да прихвати, а то је да не правимо сметње за учлањивање у УН . Ако Тачи повуче тај члан, мислим да је све остало прихватљиво", рекао је министар финансија Млађан Динкић.

Ни европски званичници у Београду не губе наду да ће преговори бити завршени договором.

Шеф делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер рекао је да се нада да ће Београд и Приштина постићи договор о решавању проблема на Косову.

"Европска унија жели да се у том дијалогу направи наредни корак, а Кетрин Ештон је потпуно посвећена унапређењу текста и постизању споразума", рекао је Дежер.

Амбасадори Немачке и Француске верују да ће се Београд и Приштина договорити пре понедељка.

"Мој немачки колега и ја обележавамо 50. годишњицу Јелисејског споразума о немачко-француском пријатељству, које је утрло пут развоју Европске уније. Преговори су нешто што функционише и даје резултат", рекао је амбасадор Француске у Србији Франсоа-Гзавије Денио.

Немачки амбасадор Хајнц Вилхелм је рекао да се чини да се ствари крећу у добром правцу, али да "има тачака о којима још треба разговарати".

Вилхелм поручује да је погрешан став да Берлин не жели Србију у Унији. Истиче да у Бундестагу постоји консензус да европско уједињење није завршено док се Србија и друге земље Западног Балкана не придруже Унији.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
37° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом