Читај ми!

Српска делегација у Бриселу

Ивица Дачић и Александар Вучић и остали чланови делегације Србије у Бриселу ради наставка преговора са представницима Приштине. Најављен и сусрет са генералним секретаром НАТО-а.

Премијер Србије Ивица Дачић и први потпредседник Владе Александар Вучић отпутовали су око 22 сата, са осталим члановима делегације, у Брисел на наставак разговора са Приштином уз посредовање Кетрин Ештон.   

Дачић и Вучић ће се састати, у осам ујутро, са генералним секретаром НАТО-а Андресом Фогом Расмусеном, од кога ће затражити писане гаранције да војска Косова неће бити распоређена на северу Космета.

Састанак са шефицом ЕУ за безбедност и спољну политику Кетрин Ештон почиње у подне.

Нова рунда преговора, како је навео извор близак српском преговарачком тиму, биће концентрисана посебно на две од укупно 15 тачака документа који је предложила Ештонова.

Српска делегација је добила гаранције да ће тачка 14 (присуство и чланство Косова у међународним организацијама) бити модификована, на начин који ће бити прихватљљив за Београд, навео је тај извор, наглашавајући да Србија, за тачку девет, тражи да регионалног команданта полиције бира Заједница српских општина.

Још је раније договорено да четири српске општине, Косовска Митровица (северна), Звечан, Лепосавић и Зубин Поток, имају локалне полицијске командире, а Заједници општина неће бити придодаване нове јединице, сазнаје РТС.

То, практично, значи да ће полицију чинити Срби који сада представљају 98 посто популације на северу Космета. Локалне полицијске командире требало би да имају и општине јужно од Ибра у којима су Срби већина.

Према том извору, Београд изричито инсистира да Заједница српских општина буде та која предлаже и именује регионалне команданте и да то може бити "црвена линија".

Знатно је побољшан предлог споразума и у области правосуђа. Предвиђен је Окружни суд у Косовској Митровици и истурена одељења тог суда у све четири општине.

Извор наводи да су за Заједницу српских оштина предвиђена озбиљна овлашћења, са свим органима заједнице, са председником и потпредседником, са скупштином и саветом заједнице и да је то неупоредиво више од ранијих предлога. 

Ингеренције заједнице општина укључују надлежности над делом образовног и здравственог система, као и над просторним планирањем и економским развојем, а те делатности биће финансијски повезане са Београдом.

О споразуму ће се, највероватније до понедељка, изјаснити Влада и Скупштина Србије, а у недељу и Главни одбор Српске напредне странке.

У делегацији Србије су и потпредседница Владе за европске интеграције Сузана Грубјешић, саветник председника Марко Ђурић и шеф Владине канцеларије за КиМ Александар Вулин.

Током дана, одржане су консултације на највишем нивоу – претходну, девету рунду разговора анализирали су председник Томислав Николић, премијер и вицепремијер Дачић и Вучић.

Српски преговарачи изразили су раније незадовољни убацивањем тачке 14 у текст споразума, јер та тема до сада није била предмет разговора, па је тек вечерас одлучено да се путује у Брисел.

Тачка 14 односи се на чланство и учешће Косова у међународним организацијама.

Девета рунда дијалога Београда и Приштине одржана је у среду, али после 15 сати разговор није резултирао договором због опструкције Приштине.

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом