четвртак, 18.04.2013, 13:23 -> 15:18
Амбасадори о дијалогу у Бриселу
Амбасадори Немачке и Француске у Србији, Хајнц Вилхелм и Франсоа Гзавије Денио, надају се да ће Београд и Приштина ускоро постићи договор, пре састанка шефова дипломатија држава чланица ЕУ.
Немачки и француски амбасадор у Србији, Хајнц Вилехелм и Франсоа Гзавије Денио, надају се да ће Београд и Приштина постићи договор ускоро, пре 22. априла када се састају шефови дипломатија држава чланица ЕУ.
Немачки амбасадор је у изјави новинарима рекао да се чини да се ствари крећу у добром правцу, али да "има тачака о којима још треба разговарати".
Денио је указао да је помирење Француске и Немачке утрло пут развоју ЕУ и дуготрајном миру у Европи.
"Помирење је нешто што функционише и даје плодове", рекао је Денио.
Вилхелм и Денио су у Ректорату Београдског универзитета одржали заједничко предавање поводом 50. годишњице Јелисејског споразума о немачко-француском пријатељству.
"Наше две земље имају врло јасан став да подржавају приближавање Србије, као и других земаља западног Балкана, Европској унији", изјавио је Денио, док је Вилхелм приметио да "нису сви овде уверени да и Немачка жели да Србија постане чланица ЕУ".
"То је погрешно", рекао је немачки амбасадор, нагласивши да у Бундестагу, од чијег става зависи политика немачке владе, постоји консензус свих политичких партија да европско уједињење није завршено док и Србија и друге западнобалканске земље не уђу у ЕУ.
"Ми желимо да Србија приступи ЕУ јер ће то унапредити стабилност на Балкану, а и биће подстицајан економски фактор", додао је Вилхелм.
Истичући да је један од главних предуслова за напредак Србије на европском путу нормализација односа с Приштином, Вилхелм је оценио да би договор Београда и Приштине имао би позитивне ефекте по читав Балкан.
Денио је напоменуо да у процесу евроинтеграција постоје јасна правила, која важе за све, и указао је на то колико је значајно за сваку земљу кандидата да буде добро припремљена за приступ Унији пошто би у супротном, како је приметио, њена привреда могла да претрпи последице.
Вилхелм је рекао да је циљ заједничког предавања био да се пренесе порука да "два љута непријатеља, попут Француске и Немачке, могу постати пријатељи".
Немачка, према његовим речима, без помирења с Француском и прихватања у ЕУ не би била демократска и економски снажна земља каква је данас.
Шеф делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер рекао је да се нада да ће Београд и Приштина постићи договор о решавању проблема на Косову.
Дежер је додао да је висока представница ЕУ Кетрин Ештон "веома посвећена" дијалогу Београда и Приштине, за који је важно да има резултате.
Нормализација односа Београда и Приштине, како је оценио Дежер, један је од великих изазова за Србију, од чега зависи и привлачење инвестиција у земљу.
"Када ме инвеститори питају у којој су фази евроинтеграције Србије, ја кажем да процес иде у добром правцу", рекао је Дежер у Београду на представљању новог Управног одбора Националне алијансе за локални економски развој.
У понедељак, 22. априла, у Луксембургу се састају шефови дипломатија држава чланица ЕУ, а на том састанку ће висока представница ЕУ Кетрин Ештон поднети извештај о дијалогу Београда и Приштине.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар