петак, 15.03.2013, 13:05 -> 19:57
Посланици о изјавама Николића и Дачића
Посланици владајућих странака у Скупштини Србије оцењују да су изјаве председника Николића и премијера Дачића о преговорима Београда и Приштине сагласне, док опозиција сматра да они својим изјавама збуњују јавност и Србе са Косова и Метохије.
Председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун оценио је да су изјаве председника Србије Томислава Николића и премијера Ивице Дачића, после састанка са високом представницом Европске уније Кетрин Ештон, комплементарне и додао да не види разлике у њиховом мишљењу.
"Те две изјаве заправо заокружују целину", рекао је Дрецун новинарима у Скупштини и додао да се из изјаве председника могу видети неки елементи који ће ући у договор, а посебно у вези са заједницом српских општина, док премијер говори о граници испод које Србија неће ићи.
"Свакако смо ближе договору, а Ештон је направила пробој у Приштини и суочила их са реалношћу и неопходношћу да почну да праве компромис", рекао је Дрецун. Према његовим речима, у наредном периоду предстоји "велика политичка борба" у вези са овлашћењима заједнице српских општина.
Посланик опозиционе Демократске странке Горан Богдановић је оценио да је предлог ЕУ за српске заједнице на Косову и Метохији неприхватљив и истакао је да различите изјаве премијера и председника стварају конфузију у јавности, а нарочито међу Србима на КиМ.
"Председник и премијер се нису удостојили да Србима са Косова, као ни Скупштини Србије, саопште шта се дешавало задњих месец дана у Бриселу", рекао је Богдановић, оценивши да "очито није онако како кажу српски премијер и председник" због чега косовски Срби више верују албанској штампи.
"То је разочаравајуће. Њихови политичари говоре истину. Тачи недељно обавештава парламент о разговорима из Брисела", додао је Богдановић и подсетио да је премијер, по Резолуцији о Косову усвојеној у српском парламенту, обавезан да извештава Скупштину, али да се то не дешава.
ДСС: Србија није ближе договору
Посланица опозиционе Демократске странке Србије Санда Рашковић Ивић истакла је да Србија није ближе договору са Приштином и да би овде већ владала тријумфална атмосфера да је тако.
Она је истакла да су за ДСС ти преговори потпуно погрешни, јер представници српског државног врха ништа не потписују са Кетрин Ештон и одлазе у Брисел, с тим да је Србији приоритет ЕУ а не очување Косова.
Посланик опозиционе Либерално-демократске партије Бојан Ђурић рекао је новинарима да не верује ни Николићу ни Дачићу по питању изјава о преговорима са Приштином и оценио да Србија улази у "цајтнот" због ког ће постићи неповољнији договор за нашу страну, него што је могао раније да постигне.
"Добро је ако се Србија приближава било каквом договору, али то мора јасно да буде саопштено Србији како премијер и било који други јавни функционер не би дошао у ситуацију, о којој премијер данас говори, да се после 10 година лагања о Косову исто настави и током 11. године", рекао је Ђурић.
У преговорима се последњих дана занемарује чињеница у оквиру чега се ствара заједница српских општина и у односу на који правни и политички поредак на Косову ће она функционисти, истакао је Ђурић.
Председник Јединствене Србије Драган Марковић рекао је да верује Дачићу и Николићу и да постоји јединство по питању националне политике о Косову. Марковић је истакао да није оптимиста по питању преговора са Приштином, као и да ће они трајати много дуже од још две рунде.
"Приштина није попустила и то смо видели. Тачи је рекао да су они за укидање српских институција и малтене да Срби на Косову буду као невладина организација", рекао је Марковић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар