четвртак, 15.11.2012, 16:08 -> 19:08
"Горење" и српска фирма
Премијер Србије Ивица Дачић рекао да ће "Горење" делом постати српска фирма што ће јој омогућити да користи бесцарински режим са Руском федерацијом. Србија ће пружити све неопходно услове да олакша пословне аранжмане словеначке компаније, истакао Дачић.
"Горење" је највећа фирма која инвестира у Србији и очекујемо да се настави са пословним аранжманима, рекао је премијер Србије Ивица Дачић, додајући да ће "Горење" делом постати српска фирма што ће јој омогућити да користи бесцарински режим са Руском федерацијом.
"Желим да напоменем да ми овде не разговарамо о томе да се затворе фабрике у Словенији и производња пресели у Србију, већ напортив, наша тема је како да то буде додатни профит и додатно запошљавање. Коначно, Горење ће делом бити и српска фирма што ће јој омогућити да користи бесцарински режим с Руском федерацијом", навео је Дачић.
Према Дачићевим речима Србија ће пружити све неопходно услове да олакша пословне аранжмане словеначке компаније.
Након обиласка погона компаније у Велењу, Дачић је рекао да очекује да "Горење" у Србији успешно послује као и до сада, на све три локације, да ће Србија максимално, подстицајним мерама и економском политиком, створити услове за стабилну производњу, што ће, додао је, створити добар профит и нова радна места.
Изразивши задовољство што је српски премијер у "Горењу" први човек те компаније Фрањо Бобинац рекао је да је његова фирма највећи словеначки индустријски произвођач и највећи извозник, али да не жели само да производи, већ да следи модерне трендове, а то подразумева нове технологије, за шта, навео је, постоје услови управо у Србији.
"Србија је за нас најповољнија производна локација и данас, а тако ће бити и убудуће. Слажем се да развој производње у Србији не значи затварање фабрика у Словенији, напротив, свако радно место у Србији значи више посла и у Словенији", рекао је Бобинац.
Он је навео и да Горење изузетно добро примљено на српском тржишту, а српске су власти, додао је, "учиниле све да имамо добре услове за пословање".
"Горење" запошљава 11.000 радника, у Србији 1.300, извози 90 одсто производње углавном у Европу и Русију на укупно 90 тржишта.
Дачић је током посете Словенији посетио и српску фирму "Комтрејд" која је 2008. године, као прва компанија из Србије, направила озбиљну инвестицију у Словенији.
У новом "Комтрејд" центру у Љубљани налази се највећи "Цлоуд" центар у региону, што компанији даје повољне услове да пружа софтверске услуге клијентима са свих континената.
То је уједно и компанија која је највећи извозник софтвера на словеначком тржишту с досадашњим извозом већим од пола милијарде долара.
Без отворених питања између Србије и Словеније
Председник Владе Србије Ивица Дачић оценио је дводневну посету Словенији као веома успешну, истакавши да две земље имају изузетно добре односе без отворених политичких питања.
Економска сарадња Србије и Словеније је успешна, констатовао је Дачић и сложио се са домаћинима да је треба проширити.
"Имао сам успешну посету, добре политичке разговоре с премијером, председником Словеније и председником парламента, али и с представницима компанија и удружења менаџера где смо констатовали да немамо отворених политичких питања", рекао је Дачић новинарима.
Према његовим речима, од Словеније се очекује даља подршка на путу ка ЕУ, а да две владе треба да омогуће компанијама заједнички наступ на трећим тржиштима.
Оцењујући економску сарадњу као изузетно успешну, премијер Србије је напоменуо да су инвеститори и једне и друге земље нашли интерес да улажу у Словенију и у Србију.
Дачић је поновио да постоји могућност заједничког наступа на трећим тржиштима, о чему је разговарао јутрос с Удружењем менаџера, али је подржао и идеју конзорцијума фирми из региона.
Дачић је, наиме, у разговору јутрос с менаџерима сазнао да су они већ формирали конзорцијум за гређевинске послове у којем је тренутно 41 фирма из свих земаља бивше Југославије, а циљ је заједнички наступ на неким традиционалним тржиштима на којима смо некад били присутни.
"Зато подржавам акцију да се организује скуп 100 највећих бизнисмена региона, што је предлагано на сличном скупу у Арандјеловцу, а Србија ће максимално допринети организацији таквог једног самита", навео је Дачић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар