Читај ми!

Савет безбедности о Косову

Чланице Савета безбедности УН расправљаће вечерас о извештају генералног секретара УН Бан Кимуна о Косову. У извештају се упозорава на напетост и ризике који прете да угрозе стабилност Косова и оцењује да ће простор за дијалог Београда и Приштине у наредним месецима бити скучен.

Савет безбедности Уједињених нација одржаће седницу на којој ће, у присуству министра спољних послова Србије Вука Јеремића, бити представљен редован тромесечни извештај УНМИК-а о ситуацији на Косову.

Генерални секретар УН Бан Кимун упозорио је, у новом извештају на напетост и ризике који прете да угрозе стабилност Косова и оценио да ће простор за дијалог Београда и Приштине у наредним месецима бити скучен.

Тензије и конфронтације представљају озбиљан ризик по стабилност Косова и региона, навео је Кимун у извештају који ће данас бити размотрен.

"Тензије су, како се чини, производ раширеног мишљења да се не решавају кључна питања у вези са основним проблемима конфликта", навео је Бан Кимун, наводећи да међународна заједница полаже наду да ће напредак на путу ка Европској унији и нормализација односа између Београда и Приштине постепено "скрајнути" изворе тензија.

Генерални секретар УН оценио је да ће простор за дијалог Београда и Приштине у наредним месецима бити скучен, што би могло резултирати подизањем тензија.

"Простор за преговоре могао би бити скучен, посебно уколико се не сачува мир или усред несмотрених реакција јавности на инциденте и провокације. Неоправдана хапшења или ратоборне изјаве воде ка расту тензија и насиљу", навео је Бан Кимун у извештају у који је Интернет портал Радио-телевизије Србије имао увид.

Први човек светске организације је, такође, навео да је број "криминалних дела усмерених против мањинских заједница", укључујући застрашивање, нападе, крађе, паљевине, вандализам и оштећивање објеката Српске православне цркве "у порасту у односу на исти период прошле године".

Истовремено, Бан Кимун је упозорио на већ постојан негативан тренд у процесу повратка прогнаних на Косово, наводећи да у Приштини "постоји отпор обезбеђивању српских културних и верских објеката на Косову".

Према подацима УНХЦР-а, на Косово се у прва три месеца ове године вратило укупно 136 особа односно 33 Срба, 10 Рома, 83 Ашкалија, осам Бошњака и два косовска Албанца. У односу на прва три месеца 2011. године, то је 48 људи мање.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара