Смањен број прегледа и пријема, приметан прилив пацијената са тешким клиничким сликама

У односу на прошлу недељу број прегледа и пријема у ковид болнице је смањен, изјавио је министaр здравља Златибор Лончар који је додао да сада расте број контролних прегледа. И даље је приметан прилив пацијената који имају јако тешке клиничке слике, укључујући оне који су млађег узрасног доба, речено је након састанка.

Златибор Лончар је након састанка са директорима ковид болница рекао да тренутно у Београду у ковид болницама има довољно места, а да ће данас један број пацијената из Пожаревца и Краљева бити пребачен у главни град, како би се и у тим градовима ослободила места.

Направљени су и нови договори за Лесковац, Петровац на Млави и друга места где се појављају позитивни пацијенти у старачким домовима или неким другим организацијама.

"Данас ће на Кризном штабу у Нишу бити тема село Кнез, то је болница која је била у функцији, али сада није и причаће се о томе да се уложи и припреми за јесен, јер уз мања улагања може да буде озбиљан додатни капацитет од 400 кревета", рекао је Лончар.

Како каже, болнице које се зидају у Београду и Крушевцу са 1.500 кревета показују да се озбиљно размишља о капацитетима за јесен.

Министар је апеловао на све грађане да буду одговорни и придржавају се прописаних мера заштите, јер ће се ситуација са коронавирусом смирити једино у том случају.

"Сви питају који је датум када ће ово престати, тај датум не постоји. Морамо да будемо одговорни, а не да очекујемо да ће чаробним штапићем неко ово решити. Ово ће проћи и биће нам боље само у ситуацији ако будемо поштовали мере. Тек тада можемо да имамо боље резултат, а наш циљ је да дођемо до резултата нула или мали број заражених на дневном нивоу", навео је Лончар.

Истиче да морамо да живимо са овим вирусом до периода док се не појави безбедна вакцина која једина то може да реши.

"Вирус не реагује ни на температуре, ни на неке друге ствари, сви су имали мишљење, од најеминентнијих светских стручњака, али показало се да се не можемо ослањати на то. Оно што знамо јесте да мере – маске, дистанца, дају резултате", поручио је Лончар и позвао све да се придржавају мера.

Апеловао је на јединство и подршку здравственим радницима.

Стевановић: За 30 одсто мање првих прегледа

У току јучерашњег дана у Инфективној клиници у Београду обављено је 167 првих прегледа, изјавио је директор те здравствене установе Горан Стевановић, који је додао да је то за 30 одсто мање него у време најинтензивнијег пораста оболелих, али да представља и даље значајан број за Београд.

Стевановић је, након састанка са директорима ковид болница и министром здравља, навео и да је 60 пацијената захтевало хоспитализацију што, прецизирао је, такође значи нешто мало мањи проценат, односно спуштено је испод једне трећине.

"Али, то је још увек значајан број за град Београд. Инфективна клиника је само једно од четири пријемно-тријажних места у Београду, који су такође радили пуном паром током викенда и заједно са нашим је негде око 250 пацијената који су имали први преглед што је опет мање у односу на најинтензивнији период пораста, али много за Београд", навео је Стевановић.

Каже и да су болнице још увек пуне, али и да има сасвим довољно места за пријеме.

"Али, нажалост и даље имамо прилив пацијената који имају јако тешке клиничке слике, укључујући оне који су млађег узрасног доба и апелујем још једанпут треба се јављати на заказане контролне прегледе, чак и између њих уколико је потребно, јер погоршања у овој болести могу наступити јако брзо, чак и код младих, а не само старијих са придруженим хроничним болестима", указао је Стевановић.

Гојковић: Без наглог пораста новооболелих у Војводини

У Војводини нема наглог, рапидног пораста новооболелих, изјавио је покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић, додајући да се тај број константно одржава последњих пет дана.

Како је навео, током викенда је у Војводини био уједначен број пријема и отпуста из болнице.

Разлог томе је што се све више људи придржава прописаних мера, истакао је Гојковић и додао да морамо да истрајемо у томе.

"Видели смо и сами да свако одступање од тога за седам до 10 дана доводи до повећања броја оболелих и пацијената са тежим клиничким сликама", рекао је Гојковић.

Када су у питању клиничке слике пацијената, Гојковић каже да су тешке, да има све више младих људи са тешким клиничким сликама.

"Морамо наставити ово што смо започели, придржавати се тога, јер то је једини рецепт за успешан излазак из кризе", закључио је Гојковић. 

уторак, 24. фебруар 2026.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом