Читај ми!

Шешељ под надзором

Комуникација између Војислава Шешеља и његових правних саветника биће надзирана у наредних 30 дана, због основане сумње да је злоупотребио привилеговану комуникацију у покушају да утиче на сведоке или да их застраши, саопштио Хашки суд.

Секретаријат Хашког трибунала увео је данас мере надзора разговора оптуженог Војислава Шешеља са његовим правним саветницима које ће потрајати месец дана, саопштила је представница суда Нерма Јелачић.

У писаној изјави, објављеној вечерас, Јелачићева је назначила да је одлука донета на основу сумње да је "Шешељ злоупотребио привилеговану (ненадзирану) комуникацију у покушају да утиче на сведоке или да их застраши, односно да омета спровођење правде".

Јелачићева је подсетила да сви оптужени, па и Шешељ, имају право на ненадзирану комуникацију са својим адвокатима или правним саветницима, али да та комуникација, по правилима суда, "може бити надзирана уколико постоји основана сумња да се она злоупотребљава".

"У писму које је данас послато Војиславу Шешељу, секретар је објаснио да постоји основана сумња да је Шешељ злоупотребио режим ненадзиране комуникације да би омогућио објављивање поверљивог материјала на свом вебсајту кршећи наредбе суда и тиме је ометао спровођење правде", прецизирала је Јелачићева.

Трибунал ће Шешељу у понедељак изрећи пресуду по другој оптужници због непоштовања суда.

Шешељ је оптужен за одавање идентитета 11 заштићених сведока из главног процеса који се против њега води по оптужници за злочине над несрбима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93. године.

Због тога што књиге и документе са подацима о сведоцима није уклонио са својег сајта, Трибунал је Шешеља по трећи пут оптужио за непоштовање суда. О кривици по данас измењеној оптужници, Шешељ ће се изјаснити 4. новембра.

После данашње одлуке, Шешељ ће и даље моћи да разговара са својим правним саветницима, али ће та комуникација бити праћена.

Одлука о надзору биће поново размотрена за месец дана, а лидер Српске радикалне странке се на њу може жалити председнику Трибунала Теодору Мерону.

У главном поступку против Шешеља, очекује се да претресно веће закаже завршне речи, пошто је оптужени одлучио да не изводи доказе одбране.

Шешељ је у притвору суда од фебруара 2003, када се добровољно предао. Суђење је почело у новембру 2007. године.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом