петак, 28.10.2011, 11:52 -> 19:52
Суботићу шест година затвора
Специјални суд осудио у одсуству Станка Суботића на шест година затвора због шверца цигарета. Бивши директор Савезне управе царина Михаљ Кертес осуђен на четири године затвора.
Станко Суботић Цане осуђен је у Специјалном суду у Београду на шест година затвора, док су припадници његове групе добили казне од десет месеци до четири и по године. Двоје оптужених ослобођено је оптужби.
Суботић, који се налази у бекству, осуђен је у одсуству као организатор криминалне групе која је шверцовала цигарете и током 1995. и 1996. године на штету буџета стекла корист од 28 милиона евра и осам милиона америчких долара. Суботићев адвокат Предраг Марић најавио је жалбу на пресуду.
Суботићев сестрић Никола Милошевић осуђен је у одсуству на четири и по године, док је бивши директор Савезне управе царина Михаљ Кертес осуђен на четири године затвора. Јовица Ранђеловић је у одсуству осуђен на три и по године.
На исту казну осуђен је и Стеван Бановић, док је бивши помоћник министра одбране Републике Српске Крајине Милан Милановић звани Мргуд добио три године затвора.
Лука Ненадић је осуђен на две, као и Небојша Николић Тарзан, док је Драго Додевски осуђен на годину и четири месеца затвора.
На годину дана осуђени су бивши начелник новосадске полиције Миодраг Завишић и певачица Ивана Олујић, а радник Суботићевог предузећа "Миа Уб" Мирослав Пешић на 10 месеци.
Оптужби су ослобођени бивши шеф Државне безбедности центра Нови Сад Милован Попивода и Ивана Крчмаричић.
Суботић је у бекству од 2006. године, а осим њега српским правосудним органима су недоступни и његов сестрић Никола Милошевић, Јовица Ранђеловић и Ивана Крчмаричић. За њима су расписане Интерполове потернице.
Станко Суботић је обавезан да у року од 15 дана од правоснажности пресуде у буџет Србије уплати више од 75 милиона динара са каматама које се рачунају од 1. новембра 1996. године.
Суботић је оптужен за злоупотребу службеног положаја, кривично дело за које је најстрожа запрећена казна 12 година затвора.
Међутим, кривични закон Швајцарске, где Суботић живи, не познаје кривично дело злоупотребе службеног положаја у сопственој фирми за које се Суботић терети у Србији, па тамо не може да буде ухапшен, преноси Танјуг.
Пут шверца
Образлажући пресуду, судија Милена Рашић рекла је да су оптужени криви што су од 1995. године до 31. октобра 1996. године кријумчарили цигарете из Македоније у Србију и продавали их правним и физичким лицима.
То су радили уз помоћ службеника Савезне управе царина који су омогућили улазак теретних камиона са цигаретама без икаквог евидентирања. Потом су цигарете превозили и складиштили их у више магацина по Србији, а потом их препродавали.
За Суботићем и осталим одбеглима остаје на снази међународна поретница која је расписана још 2006. године. Специјални суд је више пута одбијао његове понуде да се уз јемсвто брани са слободе, односно да се повуче потерница и поништи налог за хапшење и притвор.
У децембру прошле године, Суд је одбио највиши икад понуђени износ српском правосуђу за јемство – пет милиона евра – трећи који је нудио Суботић. Претходни предлози за јемство износили су 700.000 евра и два милиона евра.
Тужилаштво за организовани криминал, оптужени и њихови браниоци имају право да на пресуду уложе жалбу Апелационом суду у Београду у року од 30 дана пошто приме писани отправак.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар