Читај ми!

Тражи се осми организатор побуне

Полиција тражи последњег од укупно осам бивших "црвених беретки", осумњичених у истрази о побуни те јединице 2001. године. За њим ће ускоро бити расписана потерница.

Тужилаштво за организовани криминал покренуло је истрагу против осам осумњичених за учешће у оружаној побуни Јединице за специјалне операције у новембру 2001. године. Осми осумњичени за учешће у оружаној побуни налази се у бекству и за њим би ускоро требало да буде расписана потерница.

Тужилац Миљко Радисављевић, међутим, због истраге није могао да открије његово име.

"Четворицу је синоћ саслушао истражни судија Посебног одељења Вишег суда у Београду, после чега им је одредио притвор до 30 дана и донео решење о спровођењу истраге", навео је Радисављевић. Саслушани су Веселин Лечић, Мића Петраковић, Драгослав Крсмановић и Владимир Потић.

Истрагом су обухваћени и некадашњи комаданат ЈСО Милорад Улемек Легија, Душко Маричић Гумар и Звездан Јовановић, који служе вишедеценијске казне затвора, и требало би да буду саслушани накнадно.

Министар полиције Ивица Дачић каже да ће у случају бивших припадника ЈСО полиција испунити све што од ње буде тражило Тужилаштво за борбу против организованог криминала.

Упитан да ли ће бити ухапшен још неко од бивших припадника ЈСО, Дачић је одговорио да ће то зависити од тога какве се изјаве буду давале у истрази у наредном периоду.

Тужилаштво за организовани криминал иницирало је истрагу против бивших припадника ЈСО због сумње да су организовали оружану побуну заједно са покојним вођом земунског клана Душаном Спасојевићем.

Организаторима побуне прети казна од најмање пет до 20 година затвора, а учесницима од три до 15 година затвора.

Тужилаштво их терети, јер су организовали побуну јединице која је отказала послушност и прекинула све везе са командом, блокирала базу у Кули, испоставила захтеве за смену министра унутрашњих послова, начелника Ресора државне безбедности и његовог заменика.

Потом је уз употребу борбених возила и наоружања блокирала аутопут код Врбаса. Наредних дана је то поновила и блокадом аутопута кроз Београд код Центра "Сава", одбијајући истовремено и наређења да се јединица врати у своју базу у Кули.

Узрок побуне је, како су тада образлагали команданти јединице, било незадовољство њених припадника због хапшења браће близанаца Бановић, Ненада и Предрага, оптужених у Хагу, а "беретке" су захтевале да се хитно донесе и Закон о сарадњи са Трибуналом.

Улемек, Јовановић и Маричић налазе се у пожаревачком затвору, где издржавају вишедеценијске казне затвора звог убиства премијера Ђинђића и других злочина.

Улемек је био командант ЈСО до јуна 2001, када га је наследио Маричић. Улемек је првоснажно осуђен као организатор убиства премијера Ђинђића, а Јовановић као непосредни убица.

Маричић је правоснажно осуђен за убиство Ивана Стамболића и четворице функционера СПО-а на Ибарској магистрали и покушаја убиства лидера те странке Вука Драшковића.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом