Читај ми!

Добра сарадња Србије и Трибунала

Хапшењем Ратка Младића и Горана Хаџића, Србија доказала да је демократско друштво, привржено правном поретку и заједничким европским вредностима, изјавио председник Борис Тадић после састанка са главним тужиоцем Хашког трибунала Сержом Брамерцом.

Србија је након више година сарадње са Хашким трибуналом показала да је демократско друштво, привржено правном поретку и заједничким европским вредностима, констатовао је председник Борис Тадић после разговора са главним тужиоцем Хашког трибунала Сержом Брамерцом.

Брамерц је констатовао да затварање хашког поглавља не би било могуће без кључне политичке подршке председника Србије.

Главни тужилац је рекао да је Хаг сада заинтересован за истрагу ко је помагао хашким бегунцима у избегавању правде и да рачуна на значајну подршку Србије како би започета суђена била приведена крају, а Трибунал ће обезбедити подршку за суђења пред националним судовима.

"Чињеница је да су људи за којима је постојала потерница годинама избегавали правду. Обавеза Србије је била да по издавању потернице ухапси те људе и ми желимо да знамо ко је одговоран за то што се то није раније десило", рекао је Брамерц.

Председник Тадић је рекао да се сада истражује ко је у протеклих 16 година пружао подршку бегунцима.

"Ја сам председник седам година и нисам имао извршну власт да бих могао да хапсим бегунце. За то време било је неколико влада, али у последње три године када смо стварно преузели одговорност успели смо да ухапсимо преостале бегунце", рекао је Тадић.

Председник је рекао да ће Србија наставити политику помирења и да ће обавити истраге у вези са ратним злочинима.

"Морамо учинити велики напор како бисмо пронашли тела оних који су настрадали у ратним сукобима и њихове породице учинити барем унеколико мирнијим. Тако доприносимо политици регионалног помирења и разумевања", рекао еј Тадић и оценио да је наша земља данас један од кључних чинилаца безбедности у Југоисточној Европи.

Главни тужилац Хашког трибунала, који је у посети Београду први пут после хапшења Ратка Младића и Горана Хаџића, састао се и са председник Националног савета за сарадњу са Трибуналом Расим Љајић.

Брамерц и Љајић оценили су да је Србија хапшењем Младића и Хаџића окончала најзначајнији аспект сарадње и доказала посвећеност испуњавању обавеза.

На састанку је констатовано да се сарадња Србије и Тужилаштва Трибунала одвија несметано и на високом професионалном нивоу у области достављања документације, приступа архивама државних органа и сведоцима, као и свим другим техничким аспектима сарадње за које је надлежан Национални савет за сарадњу са тим судом.

Серж Брамерц састао се, раније данас, у Специјалном суду и са тужиоцем за ратне злочине Владимиром Вукчевићем који је рекао да српско тужилаштво сарађује са Хагом у процесу против Рамуша Харадинаја.

Вукчевић није желео да прецизира на који начин се одвија та сарадња. Према његовим речима, током састанка је било речи и о застрашивању сведока у процесу против Харадинаја, који се води у Хагу.

Без сарадње нема ефикасности

Вукчевић је указао да је "настала забуна", јер је српско тужилаштво поменуло убиства, односно застрашивање потенцијалних сведока догађаја за које се Харадинај терети, и прецизирао да Тужилаштво има сазнања да је настрадало око 40 лица, потенцијалних сведока.

"Ми нисмо рекли да је било ко од тих људи био под заштитним мерама Хашког тужилаштва, односно Хашког трибунал", рекао је Вукчевић.

Према његовим речима, састанак са Брамерцом протекао је у опуштеној атмосфери, а разговарало се о наставку сарадње два тужлиаштва и о регионалној сарадњи.

Без те сарадње, нагласио је Вукчевић, нема ефикасног прогона извршилаца кривичних дела.

Такође се разговарало и о могућностима за закључивање меморандума о сарадњи Србије са Босном и Херцеговином, додао је српски тужилац и изјавио да очекује да би меморандум могао да буде потписан у октобру.

Вукчевић је рекао и да није разговарао са Брамерцом о процесуирању јатака хашких оптуженика.

Током дана Брамерц је разговарао и са председником Борисом Тадићем.

Брамерц је јуче разговарао и са представницима Акционог тима и оперативних служби, али није било изјава за медије.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
36° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом