Читај ми!

Реаговања на пресуду Перишићу

Министар Драган Шутановац сматра да је пресуда Момчилу Перишићу превисока. За Србију је значајно што је утврђено да Перишић није био надређен ВРС и Ратку Младићу, каже Душан Игњатовић. Опозиција различито о пресуди.

Министар одбране Србије Драган Шутановац изразио је жаљење због пресуде коју је Хашки трибунал изрекао Момчилу Перишићу.

"Не улазећи у меритум оптужнице, то је изузетно велика осуда. Очекујем да се он жали", рекао је Шутановац и додао да је "коначно време да се заврши са свим тим оптужницама и пресудама, како бисмо се окренули будућности, а не да се стално отварају старе ране и разговара о прошлости".

Перишићу је данас у МКСЈ  изречена пресуда којом је осуђена на 27 година затвора. 

Директор Канцеларије Владе за сарадњу са Хашким трибуналом Душан Игњатовић рекао је да је за Србију веома значајно што је у пресуди Момчилу Перишићу утврђено да није био надређен Војсци Републике Српске и њеном команданту Ратку Младићу.

"Такође је важно што је судско веће ослободило Перишића за помагање у истребљењу у Сребреници", рекао је Игњатовић и додао да је "помало изненађујуће" што је Перишић осуђен по командној одговорности за ракетне нападе на Загреб.

Страначка реаговања

Лидер Нове Србије Велимир Илић наводи да је казна Перишићу изузетно висока и да се нада да ће бити умањена. "Нема смисла да генерал који је обављао функцију начелника Генералштаба и имао свог команданта буде сам одговоран", рекао је Илић.

Шеф посланичке групе Српске радикалне странке Драган Тодоровић није изненађен пресудом Трибунала у Хагу, коју оцењује као "страшну и срамну". "Да постоји смртна казна, ниједан Србин не би изашао жив", рекао је Тодоровић.

"Европска унија и САД покушавају да пресудама Србима у Хагу оправдају своје злочине", рекао је Тодоровић и упитао: "Шта очекивати од оних под чијим окриљем се трговало људским органима на Косову".

Председник ЛДП-а Чедомир Јовановић наводи да је пресуда првостепена и да треба да видите шта ће бити до краја, као и да се о особама којима се суди у Хагу говори са превише емоција.

"Без обзира на висину казне, Хашки трибунал је институција која је формирана у ситуацији у којој су институције нашег друштва биле неспособне да реагују у складу са законима и нормама цивилизованог света", рекао је Јовановић агенцији Бета.

Директор Београдског центра за људска права Војин Димитријевић рекао је да се ништа битно није променило пресудом Перишићу, јер је он осуђен за подршку у злочинима, а не за геноцид.

"Прво треба прочитати целу пресуду, али према првим вестима за сада ми изгледа да је Перишић и према висини казне и према свему, осуђен за подршку злочина, а не за геноцид", рекао је Димитријевић.

"Питање је да ли се тиме за шта је осуђен може бацити ново светло на Сребреницу", рекао је Димитријевић.

Хрватски аналитичар Жарко Пуховски оцењује да је у пресуди Хашког трибунала важно да није потврђена Перишићева кривица за геноцид у Сребреници, као и да пресуда ни на који начин не може утицати на тужбу Хрватске против Србије за геноцид.

Пуховски истовремено одбацује сваку могућност да би пресуда, чак и уколико постане правоснажна, могла утицати на евентуалну нову тужбу БиХ против Србије или на сличну хрватску тужбу.

Државни секретар у хрватском Министарству спољних послова Марио Нобило изјавио је да треба имати поверење у праведност Хашког суда и додао да не може да коментарише пресуду, јер је није видео.

Потпредседник Хрватског Сабора Иван Јарњак оцењује да је Перишићу изречена премала казна.

"Апсолутно се показује да су били престроги према хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу, ако је Перишић осуђен на 27 година и то је оно што је лоше", рекао је Јарњак који је високи функционер владајућег ХДЗ-а.

Председник Борачке организације Републике Српске Пантелија Ћургуз сматра да је казна од 27 година затвора Перишићу превисока и да представља "само још једну у низу фарси у предметима Хашког трибунала против политичког и војног врха Срба".

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом