Читај ми!

Перишићу 27 година затвора

Бившем начелнику Генералштаба Војске Југославије Момчилу Перишићу Трибунал изрекао казну од 27 година затвора. Одбрана најављује жалбу.

11.30 - Судско веће нашло да је Перишић имао ефективну контролу над припадницима Војске Републике Српске Крајине који су ракетирали Загреб.

11.25 - Претресно веће закључило да Перишић није могао да зна да ће ВРС "починити истребљење" у Сребреници. Перишић није имао ефективну контролу над официрима ВРС, укључујући и Ратко Младића, закључује Претресно веће. 

11.00 - Почела седница МКСЈ на којој ће бити изречена пресуда Перишићу. Чита се сажетак образложења пресуде. 

Хашки трибунал осудио је данас бившег начелника Генералштаба Војске Југославије Момчила Перишића на 27 година затвора, због злочина који су почињени над Муслиманима у БиХ 1993-95. године и над Хрватима у Хрватској. 

Перишић (67) је проглашен је кривим већином гласова Претресног већа, уз супротно мишљење судије Молотоа, за помагање и подржавање убистава, нехуманих дела, прогона на политичкој, расној или верској основи и напада на цивиле у Сарајеву и Сребреници.

Већина судија такође га је прогласила кривим, уз супротно мишљење судије Молота, због тога што није казнио своје подређене за кривична дела убиства, напада на цивиле и рањавања цивила која су починили током ракетних напада на Загреб 2. и 3. маја 1995. године.

Перишић је једногласно ослобођен кривице за помагање и подржавање истребљивања као злочина против човечности у Сребреници и одговорности надређеног у вези са злочинима у Сарајеву и Сребреници.

Веће је утврдило да Перишић није имао ефективну контролу над Ратком Младићем нити неким другим официром Војске Републике Српске (ВРС), али да је имао ефективну контролу над официрима Војске Републике Српске Крајине (ВСК) која је ракетирала Загреб у мају 1995. године.

Данашња пресуда је прва коју Међународни суд доноси у предмету против неког званичника Савезне Републике Југославије за злочине почињене у Босни и Херцеговини.

Према речима портпаролке Хашког трибунала Нерме Јелачић, Перишић је први и највиши официр Војске Југославије који је осуђен за злочине у Босни и Херцеговини.

Овде можете погледати реаговања на пресуду Момчилу Перишићу.   

Наводи оптужнице

Перишић је, иначе, у 13 тачака био оптужен за помагање и подржавање убистава, нехуманих дела, напада на несрпске цивиле, прогона и истребљења, у Сарајеву, Загребу и Сребреници 1993-95.

Те злочине, према оптужници, непосредно су починиле Војска Републике Српске и Српска војска Крајине (СВК).

У завршној речи, тужилаштво је крајем марта затражило да генералу Перишићу буде изречена казна доживотног затвора, зато што је "помагао и подржавао починиоце" најтежих злочина, укључујући и команданта ВРС Ратка Младића.

Одбрана је, насупрот томе, затражила да Трибунал Перишића ослободи кривице.

Према оптужби, докази показују да су официри ВРС и СВК, који су починили злочине, били припадници ВЈ, упућени у БиХ и Хрватску, а затим и плаћани и унапређивани, преко персоналних центара Генералштаба у Београду под Перишићевом командом.

Генерал Перишић је, стога, имао контролу и команду над официрима ВРС и СВК.

Суђење генералу Перишићу почело је пред Трибуналом 2. октобра 2008. године, а тужиоци су извођење својих доказа завршили у децембру 2009. године. Доказни поступак одбране окончан је 11. јануара ове године, а завршне речи одржане су крајем марта.

Генерал Перишић добровољно се предао Трибуналу 7. марта 2005. године, на дан када је оптужница против њега обелодањена, а два дана касније је у првом појављивању пред судијом изјавио да није крив ни по једној тачки оптужнице.

Од јула те године био је на привременој слободи у Србији, а у притвор Хашког трибунала вратио се 18. септембра 2008. године. Перишић је више пута на привремену слободу био пуштан и током процеса.

Број коментара 37

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом