Читај ми!

Расправа о Младићевом здрављу

Тврдње адвоката Ратка Младића да се тај хашки оптуженик лечио на ВМА нису тачне, каже министар одбране Драган Шутановац. Већ два дана трају спекулације о томе да је Младић тешко болестан, иако је из Србије послат са констатацијом да је способан за судски процес и да нема тежих здравствених проблема.

Иако је одмах по доласку у Хаг прегледан, а из Србије послат са констатацијом да је способан да прати суђење и да нема тежих здравствених проблема, два дана се спекулише о налазу у којем се констатује да је Ратко Младић тешко болестан.

Да је тачан лекарски налаз који је адвокат Милош Шаљић предао Специјалном суду у Београду, он не би био жив, преносе из Тужилаштва став лекара које су консултовали.

Да Младић има тумор лимфних жлезда и да је три месеца примао хемотерапију током 2009. године пише у лекарском налазу који је његов адвокат поднео Специјалном суду, а у који је РТС имао увид.

Шаљић током дана није био доступан за коментар, а ни у дану када је предао документ о њему није желео да говори.

"О том налазу сада не могу да говорим, али се ради о периоду од пре две године, где се утврђује тешко обољење и у даљем току дана истражни судија ће предузети мере за његову проверу, јер је добијен анонимним путем из обавештених извора, али без обавештења ко их и како даје", рекао је 31. маја Милош Шаљић, правни заступник Ратка Младића .

У српском Тужилаштву за ратне злочине сумњају у веродостојност налаза. Верују да одбрана тако покушава да скрене пажњу са Младићевих јатака.

Истог мишљења је и министар одбране, који одбацује могућност да се Младић лечио на ВМА.

"Одговорно тврдим да то није тачно и немам разумевања зашто адвокат на тај начин манипулише јавношћу у крајњој линији. Ако жели да забави јавност, нека каже ко је тај који је помагао", каже министар одбране Драган Шутановац.

Министарка правде не жели да спекулише о Младићевом здравственом стању. Поручује да ће проверити све детаље 16-годишњег скривања.

"Нама је јако стало да сазнамо све аспекте његовог скривања и помагања од стране лица која су се можда налазила унутар система. Нећемо да ставимо тачку на то, сама чињеница да је Србија трошила енормна средства на то трагање - а надам се да ће и Хаџић бити предат Хагу - није ставила тачку на цео процес", каже министарка правде Снежана Маловић.

Према проценама, држава је годишње на потрагу трошила између 10 и 12 милиона евра.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом