Грчка одбила изручење Виловског

Бивши архимандрит Симеон Виловски пуштен на слободу, пошто је Врховни суд Грчке одбио захтев Србије за његово изручење. Виловски се сумњичи да је са Предрагом Суботичким незаконито присвојио 350.000 евра из фонда Епархије рашко-призренске намењених реконструкцији манастира на Косову.

Врховни суд Грчке одбио је данас захтев Србије за екстрадицију бившег архимандрита Симеона Виловског и он је пуштен на слободу, изјавио је Танјугу његов бранилац Бранислав Тапушковић.

Према његовим речима, највиши суд у Грчкој, такозвани "аеропаг" са седиштем у Атини, саопштио је да нису испуњени услови за изручење Виловског Србији, и укинуо му екстрадициони притвор у којем је провео више од месец дана чекајући коначну одлуку суда.

Првостепени суд у Солуну првобитно је прихватио захтев Србије да Виловски буде изручен Србији, али је Врховни суд одлучујући по његовој жалби одлучио да нема места изручењу.

Министарство правде Србије саопштило је да још није добило званично обавештење од надлежних органа Грчке о статусу захтева за изручење бившег анхимандрита Симеона Виловског.

Такође се истиче да Министарство никада није и неће коментарисати поступке који се воде пред правосудним органима, као ни одлуке надлежних судова у земљи и иностранству.

Виловски је ухапшен 11. марта у Солуну, по потерници српског Интерпола, расписаној по налогу Вишег суда у Београду који против њега и власника грађевинског предузећа "Раде Неимар" Предрага Суботичког води истрагу због сумње да су незаконито присвојили 350.000 евра из фонда Епархије рашко-призренске намењених реконструкцији манастира на Косову и Метохији.

Виловски је после хапшења извесно време био у кућном притвору у Солуну да би у Атини потом провео више од месец дана чекајући одлуку Врховног суда Грчке.

Одлуком Српске православне цркве Виловском је недавно одузет монашки чин и враћено му је световно име.

Виловски је био блиски сарадник умировљеног владике Артемија.

Суботички је и даље у притвору Окружног затвора у Београду.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво