Oдбранa o суђењу Ганићу у Србији

На главном претресу по захтеву Србије за изручење некадашњег члана Председништва БиХ Ејупа Ганића, у Лондону, сведоци одбране тврдили да је захтев Србије политички мотивисан и суђење Ганићу у Београду не би било фер и поштено.

На суду у Лондону, на главном претресу по захтеву Србије за изручење некадашњег члана Председништва БиХ Ејупа Ганића, данас се расправљало о томе да ли би Ганићу у Србији могло да се гарантује поштено, правично и фер суђење.

О томе су највише говориле две сведокиње одбране, новинарка радија Слободна Европа Гордана Кнежевић, која је 1992. године била заменица уредника сарајевског листа Ослобођење, и председница Хелшинског одбора за људска права у Србији Соња Бисерко.

На питање адвоката Ганићеве одбране Едварда Фицџералда да ли мисле да је захтев Србије за изручење политички мотивисан и да ли би Ганићу могло да се гарантује поштено и фер судење, оне су одговориле да захтев јесте политички мотивисан јер Београд жели да докаже да су Бошњаци, а не ЈНА, изазвали рат у БиХ.

Кнежевић и Бисерко су изјавиле да могуће суђење Ганићу у Београду не би било фер и поштено, да би било политичких утицаја и да би се сведоци, посебно они из БиХ, плашили да дођу због страха да и сами не буду ухапшени. Оне су оцениле и да медији у Србији Ганића већ третирају као ратног злочинца.

Тужилаштво није унакрсно испитивало сведоке одбране, али је као свог сведока извело заменика јавног тужиоца за ратне злочине Републике Србије Милана Петровића, који је настојао да докаже да је рад Суда за ратне злочине потпуно објективан и независан.

Петровић је рекао да не постоји никакав политички утицај на рад тог суда и да он, с обзиром на свој положај, то не би дозволио. Он је говорио и о сарадњи тог суда у Београду с Хашким трибуналом и нагласио да би Ганић имао фер и поштено суђење јер су сви процеси пред тим судом под врло стриктним надзором јавности, међународних стручних организација и невладиних организација.

Ганићев адвокат довео је у питање Петровићеву тврдњу да није било примедби на рад Суда за ратне злочине у Београду, пре свега од стране невладиних организација.

Данас је био претпоследњи дан главног претреса, који би требало да буде окончан у среду, пренео је Би-Би-Си.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво