Трибунал забринут због напада на Крстића

Представница Трибунала у Хагу Нерма Јелачић изјавила да је тај суд забринут због напада на Радислава Крстића и додала да су власти Велике Британије надлежне за услове у којима бивши генерал РС служи казну.

Хашки трибунал забринут је због напада на бившег генерала Војске Републике Српске Радислава Крстића у британском затвору, где служи казну од 35 година затвора због помагања геноцида у Сребреници.

Представница Трибунала Нерма Јелачић истовремено је, у писаној изјави, прецизирала да су за услове под којим генерал Крстић служи казну надлежне власти Велике Британије које ће спровести истрагу и предузети примерене кораке.

"Трибунал је са забринутошћу уочио извештаје да је Крстић нападнут на одслужењу казне. Особе које Трибунал осуди служе казне у земљама са којима је суд о томе склопио споразум. Услове под којима се казна служи одређују власти те земље, а независне организације за инспекцију повремено обилазе осуђенике", изјавила је Јелачићева.

Трибунал је, пише у изјави, "уверен да ће одговорне власти у потпуности истражити овај случај и предузети примерене кораке".

Генерала Крстића (62) су, према писању британске штампе, прошлог петка у затвору "Вејкфилд" напала три муслиманска затвореника, предвођена Индритом Краснићијем и нанела му тешке повреде жилетом по врату и лицу.

Крстић је пренет у болницу, а по указаној помоћи враћен је у затвор.

Београдски адвокати Ненад Петрушић и Томислав Вишњић, који су пред Трибуналом бранили Крстића, најавили су да ће тражити да он буде премештен у других затвор.

Трибунал је Крстића, који је за време рата у БиХ био командант Дринског корпуса Војске Републике Српске, после првостепеног поступка 2001. године осудио на 46 година затвора због геноцида над 7.000 Муслимана у Сребреници у јулу 1995. године.

После жалбеног поступка, апелационо веће Трибунала преиначило је 2004. године пресуду, Крстића прогласило кривим за помагање геноцида и смањило му казну на 35 година затвора.

Крстић је затим упућен на издржавање казне у Велику Британију.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом