Досије "Жута кућа": Албанија игнорише УН

Уједињене нације затражиле од Албаније да почне истрагу о наводној трговини људским органима. Светска организација оптужила Албанију за игнорисање УН и одуговлачење истраге.

Стручњак Уједињених нација Филип Алстон оптужио је Албанију за одуговлачење међународне истраге о оптужбама за мучења, убиства и трговину органима током сукоба на Косову 1999. године.

"Ниједан напор да се истраже оптужбе није добио подршку владе Албаније", рекао је Алстон на конференцији за новинаре.

Алстон наводи да су се објашњења која је добио од званичника "у пракси свела на игру бирократског и дипломатског пинг-понга у којој одговорност за неодговарање на захтеве УН пребацивана са једног званичника на другог".

"Сви су инсистирали да на томе да, уколико им захтев буде упућен од стране одговарајућег органа и под прописаним уловима, нећа оклевати да сарађују. Суштина је да је случај дефинитивно развучен", реако је Алстон.

Бивши тужилац Хашког трибунала Карла дел Понте је, у књизи објављеној 2008. године, навела да је њен тим истражио извештаје по којима је око 300 Срба одведених у Албанију, где су им извађени органи, вероватно због нелегалне трговине.

Четири истраге у току

Алстон, специјални известилац са мандатом Савета за људске права УН, је навео да су му албанске власти саопштиле да су оптужбе политички мотивисане и неосноване. О случају "Жута кућа", у току истраге Савета Европе, Тужилаштва за ратне злочине Србије, Еулекса и правне мисије на Косову.

"Влада Албаније би требало да уради све што је у њеној моћи да омогући међународним субјекатима, који истражују злоупотребе, да спроведу независну и објективну истрагу", додао је специјални известилац УН.

Премијер Албаније Сали Бериша је одбацио оптужбе Карле дел Понте као неосноване. Постоје, међутим, тврдње да су или Срби или косовски Албанци, за које се сматрало да су шпијуни, мучени или убијени у Албанији, у логорима Ослободилачке војске Косова.

Албанска тужитељка Ина Рама, још раније, одбација је захтеве за покретањем истраге као неосноване, наводећи да је читав случај, претходно, испитао Унмик. Сличан одговор понудиле су и власти у Приштни, које су Карлу дел Понте, а после и Дика Мартија оптужиле за "антиалбанску кампању засновану на лажима".

Портпарол Тужилаштва за ратне злочине Србије, Бруно Векарић је рекао да ће Србија подржати независну међународну истрагу, и додао да би то био "прави начин да се дође до истине и постигне пуна регионална сарадња".

Истражитељи УН су 2004. године претраживали кућу албанске породице после оптужби да су припадници ОВК са Косова вадили органе Срба отетих са током НАТО бомбардовања 1999. године.

Истржитељи су у подруму "Жуте куће" пронашли трагове крви, искоришћену газу и шприцеве. То, међутим, нису били довољни докази за покретање случаја.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом