Враћена украдена икона после 32 године

На основу сарадње италијанског и српског Интерпола, пронађена је и враћена икона украдена пре 32 године, власништво Српске православне цркве, саопштио је МУП Србије.

Према обавештењу италијанског Интерпола, икона "Крштење Исуса", која је украдена из цркве Св. Николе у Нередину, 19. априла 1977. године, биће враћена Српској православној цркви по одлуци италијанског надлежног суда.

То уметничко дело ће бити предато у Амбасади Републике Србије у Риму, 26. 2. 2009. године, у десет часова у присуству амбасадорке Србије Санде Рашковић Ивић, дипломатског саветника италијанског Министарства културе, др. Патриције Фондије, као и делегата Министарства спољних послова. 

Иначе, украдена икона је дело циклуса Великих празника које је током 1778. године, за Нерадинску цркву израдио Јеврем Исаиловић, мајстор из Ирига.

Акција Интерпола показује да је неопходна сарадња са свим полицијама света као и да је значај пријављивања украденог културног блага Интерполовим базама података, од изузетног значаја.

Трагање за таквим и сличним украденим културним и археолошким благом, на међународном плану је, од непроценљиве вредности за наше историјско и културно наслеђе, наводи се у саопштењу Министарства унутрашњих послова.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом