Tрговинa органима пред међународним тужиоцима

Истрага о илегалној трансплантацији органа у приватној приштинској клиници "Медикус", прешла је у руке међународних тужилаца на Косову. Због деликатности случаја неопходна сарадња региона.

Илегалну трансплантацију органа у Приштини од почетка ове недеље истражују међународни тужиоци на Косову, потврдила је полиција Косова.

"Случај је веома осетљив и захтева сарадњу других земаља региона. Међународни тужиоци могу олакшати ову неопходну сарадњу", рекао је новинарима портпарол полиције Косова Ветон Ељшани.

Прошле недеље, полиција је ухапсила два уролога и начелника клинике "Медикус".

После тога, ухапшен је и бивши секретар косовског Мистарства здравља Илир Речај, због сумње да је укључен у ту аферу.

Турски држављанин Јусуф Ерцин Сонмез и Немац Улрих Хаке, хирурзи који су на Косову радили као лиценцирани доктори, још су у бекству, а полиција Косова најавила је подизање међународне потернице за њима.

Трансплантација бубрега урађена је 31. октобра у клиници "Медикус" израелском држављанину Безалелу Ш. који је орган купио од турског држављанина Јилмаза А.

Законом о здравству на Косову је забрањена трансплантација органа.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 02. март 2026.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом