Србија мора да плати одшету у случају "Грмеч"

Европски суд за људска права у Стразбуру наложио је Србији да исплати 12.000 евра одштете и 3.000 евра трошкова породици погинулог радника због неспровођења ефикасне истраге о експлозији у фабрици “Грмеч” у Земуну, 23. јуна 1995. године, саопштио је суд у Стразбуру.

Србија је прекршила Члан 2. Европске конвеције о људским правима јер није расветлила околности погибије радника Војислава Мучибабића у експлозији која се, како се наводи у пресуди, догодила приликом тајне производње композитног ракетног горива.

Михајло Мучибабић из Новог Сада тужио је Србију Европском суду за људска права због неадекватне истраге о смрти свог сина у експлозији изазваном тајном производњом ракетног горива.

Позивајући се на Члан 2 (право на живот) Мучибабић је оптужио власти у Београду да су пропустиле да спроведу брзу и ефикасну истрагу о смрти његовог сина, у покушају да прикрију учешће државе у тајним активностима.

Снажна експлозија догодила се 23. јуна 1995. године у фабрици "Грмеч" која је по налогу српске обавештајне службе производила ракетно гориво. У несрећи је погинуло 11 радника, међу којима и Мучибабић, а 11 запослених је тешко повређено, наводи се у саопштењу суда.

Криминалистичка полиција одмах је изашла на лице места, а сутрадан је основана комисија састављена од службеника Института за безбедност и сувласника компанија укључених у производњу како би се испитао узрок експлозије.

Комисија је у извештају, објављеном осам месеци касније, закључила да је експлозију изазвала топлота током производње композитног ракетног горива, после чега је покренута прелиминарна истрага против НН лица из фабрике Грмеч.

Истражни судија је саслушао сведоке експлозије, породице жртава и безбедносне руководиоце у периоду између 1999. и 2000. године.

Ипак, тужилаштво је у јуну 2000. године одлучило да не покреће даљу истрагу, позивајући се на доказе који су тајна, а у недостатку било каквих утврђених кривичних дела.

Убрзо након те одлуке, Михајло Мучибабић је затражио да се отвори истрага о кршењу сигурносних прописа.

Тужилаштво је покренуло истрагу, али пошто је утврђено да се композитно ракетно гориво производило на захтев српске обавештајне службе, истрага је затворена 2003. године.

Мучибабић је потом тужио четворицу високих функционера две компаније које су учествовале у производњи ракетног горива, због тога што нису преузели неопходне безбедносне мере.

Апелациони суд је 2013. године, после дугог поступка, правоснажно ослободио руководиоце фабрике због недостатка доказа.

Уставни суд утврдио је 2011. године да је било мањкавости у истрази и да Мучибабић има право на одштету. Поступак утврђивања износа одштете је у току.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом