среда, 09.12.2015, 22:36 -> 23:13
Извор: РТС
Хоће ли некадашњи команданти ОВК бити процесуирани?
Седиште специјалног суда за злочине ОВК биће у Приштини, а сведоци ће бити испитивани у Холандији. То су, како пише "Коха Диторе", договорили представници косовоског и холандског правосуђа. Те информације није потврдила званична Приштина. Ипак, познаваоци прилика верују да је ово последњи административни корак у успостављању суда за злочине ОВК.
Хоће ли садашњи високи косовски званичници, а некадашњи команданти ОВК бити процесуирани, зависиће и од политичке воље и од притиска међународне заједнице.
Политички непопуларни договор, преноси Коха Диторе, постигнут прошле недеље у разговорима холандске и косовске владе. Званичних потврда да ће суд функционисати на релацији Приштина - Хаг још нема. Ни у косовским медијима то није ударна вест.
Новинар Идро Сефери рекао је да за сада није најважнија тема у јавности, али то нису заборавили међународна заједница која се залаже за то.
"Прошли су сви рокови и очекивања да се формира тај суд, јако је важно шта ће суд урадити и да ли постоји политичка воља да се решавају злочини", рекао је Сефери.
До политичке воље некако се дошло почетком августа, када је косовска Скупштина усвојила Закон о специјалном суду. Али, убрзо је у скупштину стигао и сузавац, а на улицама Приштине протестовали су чланови покрета Самоопредељење. Формално, због споразума са Београдом и Подгорицом. Незванично, сузавац и нереди организовани су због неких будућх суђења.
"И све ово што се дешавало у Скупштини Косова и на улицама Приштине имало је за циљ да анулира последице Специјалног суда за ратне злочине. Циљ немира и протеста је био усмерен према Специјалном суду и међународне заједнице која одлучује о томе", рекао Горан Богдановић, бивши министар за Косово.
Сефери каже да покрет Самопредељење нема скоро ниједне личности која је била умешана у ратна дејства. "Могуће да је то искоришћено од стране владајућих странака, да они стварају хаос без њиховог сазнања", рекао је Сефери.
Суд ће процесуирати одоговоне за злочине почињене између 1998 -2000. године, на подручју Косова и Албаније. Приштински лист Бота Сот раније је објавио да би оптужени између осталих, могли бити и Хашим Тачи, председник Скупштине Косова Кадри Весели, и Агим Чеку. Званичних оптужница још нема.
"Има ту и људи који су били у врху ОВК, нема оних које би јавност волела - Хасим Тачи никада није ни био, Рамуша Харадинаја - нема информације, двапут је ослобађан у Хагу, али има људи који су сада у парламенту Косова који су били истакнути команданти, а има и Срба", рекао је Душан Јањић из Форума за етничке односе.
До сада, Тужилачки тим Еулекса, који је тада предводио Клинт Вилијамсон, није дошао до довољно материјалних доказа који би довели до оптужница за трговину органима на Косову.
Судска већа биће трочлана и састојаће се од међународних судија. Очекује се да рад суда финансира ЕУ. Главни тужилац би требало да буде досадашњи тужилац Специјалног истражног тима Еулекса, американац Дејвид Швендиман. Хоће ли оваква структура гарантовати непристрасна суђења?
Хоће, кажу познаваоци прилика, ако буде политичке воље.
"Очигледно је у политичком смислу Хашим Тачи успео да убеди своје да ко треба да иде - иде, да постигне неку врсту консензуса", рекао је Јањић.
Сефери миси да је највећи проблем само формирање суда. "У тренутку када суд почне да разматра предмете неће бити људи који су заштићени", каже Сефери.
Хоће ли их бити, могло би да се види почетком наредне године за када се очекује подизање првих оптужница. Споразум о специјалном суду најпре треба да усвоји косовска влада, а потом да га усвоји и скупштина.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар