Читај ми!

Уставни суд дао зелено светло за конституисање Специјалног суда

Косовски Уставни суд одобрио је почетак конституисања Специјалног суда, без обзира на захтев опозиције да суд оцени уставности амандмана 24 на косовски устав који представља основу за доношење закона, пише "Коха диторе".

Извор листа је рекао да је у току рад у неколико праваца на формирању суда - укључујући и преговоре са земљом домаћином о његовом седишту, изради статута суда и других аката којима се регулише делокруг и рад суда, преноси Бета.

Такође, ради се и на питањима као што су избор судија и другог особља као и стварања инфраструктуре тог механизма који ће само формално бити део косовског система правосуђа.Дневник у Влади Косова а ни у Канцеларије ЕУ на Косову није добио одговоре о активностима које су у току.

Уставни суд је председници Косова Атифете Јахјага дао зелено светло да може да потпише указ о проглашењу два закона који произилазе из амандмана 24, Закона о Специјалном суд и Закона о правној заштити потенцијално оптужених у судским процесима пред Специјалним судом.

Пре недељу дана 24 посланика опозиционих странака у Скупштини Косова су од Уставног суда затражила да пресудом стави ван снаге амандман 24 на Устав Косова, на тај начин доводећи у питање процедуре усвајања као и суштину амандмана.

У захтеву за оцену уставности опозиција је затражила да се не признају никакве правне последице које је амандман произвео, што подразумева и суспензију процедура о конституисању Специјалног суда, који би се бавио наводним ратним злочинима високих официра бивше ОВК сходно резолуцију Савета Европе.

Коха диторе додаје да домаћи и међународни фактори нису престали са активностима усмереним ка пуној функционализацији Специјалног суда.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом