уторак, 18.08.2015, 16:04 -> 16:09
Лихт: Право мора бити изнад политике у случају Ивановића
Председница Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт изразила је јавни протест због начина на који се поступа према Оливеру Ивановићу, а који, према њеном дубоком уверењу, суштински представља кршење основних људских права, па и принципа хуманости.
Као неко ко је више година ангажован управо на питањима која се тичу и људских права, али и као супруга човека против којег су својевремено вођени политички процеси, због којих је штрајковао глађу, Лихт је уверена да је недопустиво да се Ивановићу ускраћује право на посете породице, те да је толико дуго у притвору, преноси Танјуг.
"Посебно ако се има у виду чињеница да је реч о човеку који је годинама био партнер у свим разговорима у циљу приближавања Београда и Притине", навела је Лихт.
Додаје да ивановићевој породици мора бити омогућено да га посети.
"Верујем да у сваком систему у коме је право изнад политике управо у таквим ситуацијама суд мора да изађе у сусрет најближима, јер у супротном се питам да ли је оно што је основни принцип, а то више није принцип поштовања људских права, него принцип хуманости, доведен у питање, а то ниједно демократско друштво и ниједно демократско судство не сме да дозволи", истиче Лихт.
И сама је, каже, пролазила кроз ситуацију у којој члан породице приморан да штрајкује глађу и на тај начин брани своја основна права, будући да је њен супруг Милан Николић три пута био у затвору као дисидент од 1972. и 1984, а два пута штрајковао глађу.
"Јако добро се сећам како то изгледа најближима и до које мере смо били забринути за његово здравље и како смо се сваки дан по неколико пута питали да ли ће доћи обавештење да је дошло до озбиљне кризе у његовом здравственом стању. То је толико велики стрес да га је тешко описати", наводи Лихт.
Подсећа да тада у једнопартијском систему није било могуће породици да посети затвореника, али додаје да је то био систем у коме је политика била изнад права.
Ивановић је већ дуже од годину и по дана у притвору Еулекса, судске инстанце која, како примећује Лихт, мора да буде много ефикаснија и озбиљнија него што су правосудни системи наших земаља, а то што његовој породици није дозвољено да га посети у затвору коси се са основним цивилизацијским и демократским принципима владавине људских права.
"Питам се у којој мери је тако дуг притвор у ствари гажење основних људских права господина Ивановића, вероватно формално правно није, али сам запањена да је он затворен и да се очигледно тек онда припремао цео процес", наводи Лихт и додаје да је затечена чињеницом да до сада није било озбиљних сведока који би потврдили оно што се налази у оптужници.
Лихт, подсетивши да је Ивановић пре 12 дана почео штрајк глађу, што је, према њеном мишљењу, последње средство на располагању човеку у његовој ситуацији у борби за своја права, истиче да породици није дозвољено да га посети што се коси са основним цивилизацијским и демократским принципима владавине људских права.
"Не смемо да заборавимо да и они који су у затвору и они који су у Хагу у притвору имају људска права. Били смо јако осетљиви сви са ових простора уколико смо имали дојам да се њихова права крше... Тако ја данас мислим да се крше основна права Оливера Ивановића", наводи Лихт.
Верује и да ће такав однос према Ивановићу сигурно утицати и на односе Србије и Косова, између осталог, и због тога што може да смањи већ достигнут ниво поверења.
Истиче при томе и да се нада да бриселски дијалог, који је важнији од сваког појединачно и изузетно битан за будућност Србије и Косова, али и целог региона, неће бити угрожен.
Лихт је унапред одбацила било какав приговор да њено иступање представља покушај утицаја на судије.
"Не могу да се отмем утиску да се кажњавају умерени. Оливер Ивановић је свих ових година доказао да је умерени политичар, одмерен, спреман на компромисе. Ако је то тако, ако су умерени и одмерени, они који размишљају о будућности, они који могу да се нађу у ситуацији као што је његова, онда заиста мислим да имам много
простора за забринутост", наводи Лихт.
Према њеним речима, образложење да ће Ивановић да побегне, да ће да угрожава објективно сведочење и да ће да врши притисак на сведоке изван је свега онога што је могла да очекује.
"Заиста се налазимо у једној врло сложеној ситуацији и ја се надам да ће сви, укључујући и судије, имати више разумевања за неопходност да овај процес убрзају и да, баш зато што у данашњем саопштењу истичу да је свако невин док се не докаже другачије, размотре могућност да се Ивановићу омогући да се брани са слободе", наводи Лихт.
Каже да случај прати од тренутка кад је Ивановић ухапшен и додаје да се надала да ће он брзо доћи до могућности да одбрани себе, што би морало да буде обезбеђено сваком појединцу који се нађе у таквој ситуацији да буде осумњичен за неко дело.
Наводи да Ивановића познаје дуги низ година и додаје да је он био редовни саговорник у свакој прилици када се разговарало о томе како приближити Београд и Приштину, Србију и Косово, како наћи начин да се оствари озбиљан дијалог и изгради ситуацију у којој би се два друштва срела и превазишла своје проблеме кроз дијалог.
"Не знам број међународних конференција на којима смо заједно учествовали, али зато знам да није било прилике у којој смо га позвали а да се он није одазвао", наводи Лихт.
Додаје да је тиме што је његовој породици забрањено да га посети доведен у питање основни принцип поштовања људских права, али и хуманости, што ниједно демократско друштво ни судство не сме да дозволи.
Лихт је породици Оливера Ивановића поручила да треба да имају снаге да се изнесу са овом ситуацијом и додала да се нада да ће Ивановић ускоро престати са штрајком јер ништа није вредно људског живота.
"Сигурна сам да ће се пре или касније доказати оно што он тврди да је његова истина и што многи мисле да ће да буде крајњи резултат", истиче Лихт.
"Веровала сам да никад више после доласка демократије на наше просторе, а борили смо се много да би овај простор био демократски, нећу бити у ситуацији да дајем овакву изјаву", закључила је Соња Лихт.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар