субота, 03.01.2015, 15:45 -> 20:33
Крагујевац, продавали торте са ђубришта
Десеторо радника ЈКП "Чистоћа" из Крагујевца је суспендовано, а осморо је добило упозорење пред отказ због сумње да су са депоније у Јовановцу, организовали одношење 18.000 торти које су из једног предузећа хладњачом довезене на уништење, потврдио је за РТС директор тог предузећа Дејан Раонић. Градско веће формирало комисију која ће утврдити пропусте.
Дејан Раонић наводи да је инспекција дала налог да се униште тих 18.000 торти, јер се произвођачу покварила хладњача.
Постоји сумња да су радници на депонији у Јовановцу отворили рампу и тако омогућили да, највероватније, препродавци уђу својим возилима у круг депоније и узму торте.
"На видео-надзору смо видели да се рампа подигла у три сата ујутро, а спуштена је тек у пет. Торте, додаје, спадају у прехрамбени отпад и правила налажу да се оне закопају. За ту врсту отпада направи се рупа у земљи и закопа, као и друга покварена храна", каже Дејан Раонић.
Раонић наводи да је десеторо радника са депоније одмах суспендовано због сумње да су дојавили препродавцима за контингент торти. Осморо их је добило упозорење пред отказ, јер су, како се сумња, торте носили кући.
Сумња се да су неке завршиле на уличној продаји за новогодишње празнике. Раонић каже да ће против одговорних у понедељак бити поднете кривичне пријаве.
Како сазнаје РТС, торте су уочи празника продаване по ценама од 50 до 200
динара. Торте су са крагујевачке депоније изнете у ноћи између 24. и 25. децембра, а случај откривен пре неколико дана.
Хитна седница Градског већа, формирана комисија
Градоначелник Радомир Николић сазвао је хитну седницу Градског већа, јер је о немилом догађају, како каже, сазнао тек синоћ.
Градско веће формирало је петочлану комисију која ће утврдити пропусте око торти.
Изражавајући забринутост за здравље Крагујевчана, НИколић је рекао ж да ће због комплетне информације о читавом случају и евидентирања свих оних који су за тај случај одговорни – бити ангажовани и државни органи.
Будући да су се торте појавиле у ванпијачној продаји, градоначелник Крагујевца је апеловао на грађане да ту робу не једу, посебно да је не дају деци.
"Срећа у несрећи је да тим тортама није истекао рок трајања – већ су повучене због појаве плесни услед квара који се десио на хладњачи произвођача", рекао је Николић.
Члан градског већа за комуналну привреду Зоран Јовановић рекао је да је испоштована
процедура преузимања торти од произвођача и њиховог складиштења на депонију, али не и уништења.
"Према извештају Института за јавно здравље торте нису биле покварене када су довезене на градску депонију, али чињеница да су биле на депонији и да има назнака да су се нашле у продаји разлог је формирања комисије која треба да утврди ко је и где погрешио", рекао је Јовановић.
Нагласио је да је произвођач испоштовао процедуру, да је позвао ветеринарску инспекцију која је утврдила да торте треба уништити, и да су потом одвезене на градску депонију.
На Инфективној клиници КЦ Крагујевац и у Заводу за хитну медицинску помоћ нису евидентирани случајеви тровања суграђана.Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар