Читај ми!

Истрага против генерала Живановића

Тужилац за ратне злочине донео је наредбу за спровођење истраге против бившег команданта 125. Моторизоване бригаде генерала Драгана Живановића.

Истрага ће бити спроведена због сумње да је Живановић у периоду од 1. априла до 15. маја 1999. у селима Ћушка, Пављан, Љубенић и Захач извршио ратни злочин против цивилног становништва, наводи се у саопштењу Тужилаштва за ратне злочине.

Сумња се да Живановић није предузео никакве мере и да је пропустио да спречи убиства најмање 118 албанских цивила, тешко телесно повређивање 13 цивила, уништавање 40 кућа, пљачку имовине и протеривања, одузимање и уништавање њихових личних докумената.

У наредби се наводи да је генерал Живановић знао да ће припадници јединице 177. Војно-територијалног одреда Пећ, извршавајући наредбу и борбене задатке његове команде за претрес и чишћење села Љубенић, Пављан, Ћушка и Захач, напасти цивилно становништво албанске националности, вршити убиства цивила, тешка телесна повређивања, расељавање и уништавање имовине у великим размерама.

Генерал Живановић био је надређен Топлици Миладиновићу, Милојку Николићу и Дејану Булатовићу који су првостепеном пресудом у предмету "Ћушка" осуђени на максималне затворске казне од 20 година за ратне злочине на територији пећке општине.

Деветорица припадника 177. Војно-територијалног одреда Пећ осуђени су на 106 година затвора.

Пресудом су потврђени наводи Тужилаштва да су масовна убиства вршена на очиглед присутних жена и деце, да је најмлађа жртва имала 19, а најстарија 87 година, да су приликом убистава, силовања, уништавања имовине и других кривичних дела, осуђени показали изузетну безобзирност и суровост, да су уклањали доказе спаљујући тела убијених цивила, са намером да се не открију злочини и да се не идентификују жртве, закључује се у саопштењу.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом