Читај ми!

Понавља се суђење "Симиним четницима"

Апелациони суд у Београду укинуо пресуду којом је седморо припадника паравојне групе "Симини четници" било осуђено на затворске казне од две до 20 година. Они су проглашени кривим за ратне злочине против цивилна у селима зворничке општине током 1992. и 1993. године.

Истом одлуком наложено је да им се суђење понови, а овај предмет у јавности је познат као "Зворник 5", преноси Танјуг.

На сајту Апелационог суда у образложењу решења о укидању, наводи се да првостепена пресуда донта уз битне повреде одредби кривичног поступка будући да је изрека првостепене пресуде неразумљива, противречна сама себи, а у образложењу пресуде нема довољно разлога о одлучним чињеницама које су предмет доказивања у том поступку.

"Разлози који су дати потпуно су нејасни, због чега је чињенично стање остало погрешно и непотпуно утврђено, па се укидање првостепене пресуде показује нужним", наводи се у одлуци.

У односу на оптуженог Ђорђа Шевића одлуком Апелационог суда потврђен је само део пресуде у ком се наводи да он није учествовао у догађају на месту званом "Хамзићи", у селу Шетић.

Укинутом пресудом на казну од по 20 година затвора били су осуђени Зоран Стојановић и Зоран Ђурђевић, затим на по 10 година затвора Томислав Гаврић и Зоран Алић, а Ђорђе Шевић и Драган Ђекић на по пет година затвора, док је Дамир Богдановић био осуђен на две године затвора.

Терете се ратни злочин против цивила ромске националности у селима Скочић, Малешић, Клиса, Петковци и Дрињача.

Они се оптужницом терете да су на месту званом "Хамзићи" убили трудну жену са дететом од две године у наручју, као и да су "убили седморо деце старих две, четири, пет, седам, десет и двоје по 13 година".

Оптужени се терете и да су силовали пре убиства Златију Рибић (13) као и да су "дете које се налазило у реду за ликвидацију, а које је тражило своју мајку, одвели до јаме, гађали ножем, пуцали у њега и затим га бездушно бацили на убијена лица".

Сима Богдановић звани "Сима четник", преминуо је у притвору током суђења.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом