понедељак, 24.02.2014, 12:58 -> 13:08
Шест година затвора за Зорана Ћопића
Зоран Ћопић осуђен у одсуству на шест година затвора због штете коју је нанео Индустрији котрљајућих лежајева у Београду. За исто дело на затворске казне осуђена још тројица, међу њима и бивши директор ИКЛ-а Ђоко Вертгаш.
Специјални суд у Београду осудио је у одсуству на шест година затвора српско-босанског бизнисмена Зорана Ћопића као организатора групе која је оштетила Индустрију котрљајућих лежајева (ИКЛ) из Београда за 736 милиона динара.
Ћопић је осуђен у одсуству јер је у Босни и Херцеговини осуђен на четири и по године затвора због прања више од четири милиона евра за нарко клан Дарка Шарића.
Њему се и пред Специјалним судом у Београду суди за прање Шарићевог кокаинског новца у групи са новосадским адвокатом Радованом Штрбцем.
Власник и директор "Финам скина" из Беочина Михајло Грујић осуђен је на три и по године затвора, директор новосадске фирме "Агрокоп" Предраг Михајловић на три године, а бивши директор ИКЛ-а Ђоко Вергаш осуђен је на две и по године затвора.
Браћа и сувласници предузећа "Агрокоп", "Квантум" и "Тандем финаншијал" Гордан и Павле Башић ослобођени су оптужби као и црногорски бизнисмен Нуо Станај (брат Антона Станаја, који је прошле године правонажно осуђен на шест година затвора због шверца цигарета, а убрзо убијен у Судану).
Станају је истом одлуком укинут притвор и повучена потерница која је за њим била расписана због бекства.
И оптужени и Тужилаштво за организовани криминал имају право да се жале на ову пресуду Апелационом суду у Београду.
Специјални суд је закључио да су Ћопић, као члан Управног одбора ИКЛ-а и остали криви што су од 11. августа 2006. до 15. априла 2008. године као одговорна лица у поменутим предметима искоришћавањем својих положаја прибавили имовинску корист на штету тог предузећа.
Новац од продаје дела имовине ИКЛ-а потом је пребачен на рачуне фирми, које су биле под контролом Ћопића.
Та средства су, како се сумња, затим искоришћена за куповину пољопривредног предузећа "Митросрем", које је Ћопић је потом продао Дарку Шарићу, због чега је такође оптужен у процесу против Шарића за прање новца.
Суд је пресудом Ћопићу и осталим осуђенима наложио да у року од 30 дана од правоснажности пресуде у Буџет Србије уплате 736 милиона динара, за колико су оштетили ИКЛ.
Мали акционари су одслуком суда упућени на парницу ради својих имовинскоправних захтева.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар