Србија и Хрватска у Хагу, касно за договор

Можда и није лоше да једна фаза бивше југословенске кризе (спор Србије и Хрватске у Хагу) добије епилог на суду, каже Расим Љајић. Србија ангажовала најбоље међународне стручњаке како би ојачала свој правни тим.

Потпредседник Владе и председник Националног савета за сарадњу са Хашким трибуналом Расим Љајић изјавио је да је тим Србије који ће водити процес по тужбама Србије и Хрватске за геноцид пред Међународним судом правде у Хагу спреман, као и стратегија вођења процеса.

Љајић је у разговору за Танјуг оценио да је сада касно да се направи заокрет и спор реши ван суда, али и да то није најгора солуција за Србију - јер ће коначно једна фаза бивше југословенске кризе и српско-хрватски односи добити свој епилог на суду.

"Расправа почиње почетком марта, наш тим је за то потпуно спреман. Не само да је спреман, већ имамо и ангажоване највеће међународне стручњаке у области која ће бити предмет спора. Такође, наш домаћи правни тим дужи низ година ради на томе, а имали смо и ранија искуства у овој области", навео је Љајић.

Већина људи у тиму, рекао је Љајић, радила је у Канцеларији за сарадњу са Хашким трибуналом, а реч је о људима који имају огромно искуство.

"Ми ћемо као Канцеларија Националног савета пружити сву неопходну логистичку и сваку другу подршку која буде била потребна нашем тиму", рекао је Љајић.

Упитан да образложи зашто овакав расплет догађаја није најлошија солуција за Србију, Љајић је рекао да ће судски епилог омогућити да на новим основама почнемо да градимо односе у региону.

Извињења политичара нису довољна 

Истичући да не очекује никакву катарзу на крају тог процеса, Љајић је нагласио да помирење мора да се догоди у срцима и главама људи и да нису довољна извињења политичара или бројни споразуми између држава.

"Нажалост, још су свеже последице ратова. Имамо ситуацију из Вуковара која нас подсећа да и даље постоји снажан национализам и антагонизам према другом и другачијем. Ћирилица је проблем који је подигнут на ниво највећег политичког и државног проблема у Хрватској и сама та чињеница говори да ми још нисмо одмакли у том процесу помирења, шта год политичари појединачно о томе говорили", указао је Љајић.

Истакао је да се "кад се загребе по површини" још виде свеже ране и последице ратова.
Љајић је рекао и да је то што се догађа у Вуковару заправо парадигма стања свести и духа у једном друштву, али и упозорење и порука коју сви треба да схватимо.

"Процес помирења је врло дуг и тежак, дешаваће се и наредних неколико година и деценија и да није довољно да председници држава и премијери међусобно иду у посете, потписују споразуме", објаснио је Љајић.

Истакао је да је за тај процес потребно много више, а пре свега да протекне извесни период, да економија у обе државе постане апсолутни приоритет и да људи почну боље да живе.

"Да се обе државе нађу у ЕУ, да прихвате европске вредности. И тек након тога можемо да говоримо о процесу помирења успешнијем него што је данас. Ми смо, нажалост, и даље на почетку тог процеса", закључио је Љајић.

Број коментара 29

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом