четвртак, 14.11.2013, 15:04 -> 15:34
Посматрач УН: ВРС нас изложила као штит
На суђењу Ратку Младићу у Хагу, некадашњи војни посматрач УН Јануш Калбарчик сведочио да га је у мају 1995. године ВРС узела за таоца и изложила као "живи штит" од напада авијације НАТО.
Некадашњи војни посматрач УН Јануш Калбарчик сведочио је, на суђењу Ратку Младићу пред Хашким трибуналом, да га је у мају 1995. године Војска Републике Српске узела за таоца и изложила као "живи штит" од напада авијације НАТО.
Тадашњи командант ВРС генерал Младић (70) оптужен је за узимање више од 200 "плавих шлемова" за таоце, крајем маја и почетком јуна 1995. године.
Пољски мајор Калбарчик изјавио је да га је ВРС заробила, заједно са другим посматрачима, 26. маја 1995. године и изложила их везане, као "живи штит", око магацина за муницију и радарске станице и других објеката на Јахорини, који су били на мети ваздушних удара НАТО, започетих претходног дана.
После првих напада НАТО авијације, према речима сведока, укупно 11 ненаоружаних војних посматрача УН ухапсила је полиција РС на посматрачком пункту на Палама, предавши их убрзо официру ВРС.
"Полицајац је уперио пиштољ у нас и рекао да смо ухапшени. Претио је да ће нас убити ако буде још удара НАТО, јер има такво наређење", изјавио је Калбарчик.
Недуго затим, међународне заробљенике преузели су официри ВРС, по двојицу их везали лисицама и пребацили до Јахоринског потока где су била складишта муниције, од којих је НАТО нека већ погодио.
"Мене су везали за громобран код једне зграде", у близини кратера који је направила НАТО бомба, рекао је сведок, прецизирајући да је ту остао четири и по сата док су у даљини одјекивале експлозије.
Српски војници су га затим, заједно са још једним посматрачем, Патриком Рехнером, пребацили до радарске станице на Јахорини, испричао је Калбарчик. Мислио је, како је рекао, да ће их стрељати, зато што су им ставили повезе преко очију.
"Одвели су ме до антене, везали за нешто, а иза мене је био наоружани војник ... Снимили су ме", описао је сведок.
Тај снимак тужиоци су приказали у судници. На сугестију новинара, Калбaрчик је на снимку, везан за стуб, потврдио да се "боји НАТО авиона".
Новинар паљанске телевизије затим каже: "У ову ситуацију, ове људе је довела међународна заједница. Хоће ли преживети, зависи од тога да ли ће НАТО деловати".
Одмах после снимања, Калбарчик је био одведен у касарну на Палама, где је мајор ВРС рекао заробљенима да се "њихов статус неће променити" док НАТО не престане с бомбардовањем.
Сутрадан, 27. маја 1995. године, сведок је још једном снимљен везан код радарске станице на Јахорини. И тај снимак тужиоци су пустили у судници.
Калбарчик: Видео сам Младића на Палама
До 13. јуна 1995. године, када су ослобођени, пољски официр и други посматрачи били су у касарни на Палама. Калпарчик је тврдио да је тамо почетком јуна "у цивилу" видео и команданта ВРС Ратка Младића.
У унакрсном испитивању одбрана је негирала да је сведок могао видети генерала Младића и то у цивилу, али је Калбарчик остао при исказу иако, како је признао, Младића није одмах препознао, већ недуго затим када је његов лик видео на телевизији.
На тврдњу да је ВРС посматраче УН сматрала и третирала као "ратне заробљенике", Калбарчик је узвратио да им то нико није рекао.
"Речено нам је да смо 'живи штит' и да нас сваког тренутка могу пребацити код објеката и везати да би спречили НАТО напад".
После три-четири дана, према сведоку, ВРС је омогућила сусрет с представницима Црвеног крста и лекарима. Потврдио је и да их нико није злостављао.
Суђење Младићу биће настављено идуће недеље.
Ратко Младић оптужен је и прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у седам општина имао размере геноцида и терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада, 1992-95. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар