уторак, 05.11.2013, 11:05 -> 12:19
Припремно рочиште Драгину
Настављено припремно рочиште у процесу против бившег министра пољопривреде Саше Драгина и 20 његових сарадника, оптужених за злоупотребе у панчевачкој "Азотари". Рочиште затворено за јавност.
Пред Специјалним судом у Београду настављено је припремно рочиште у процесу против бившег министра пољопривреде Саше Драгина и 20 његових сарадника, оптужених за злоупотребе у панчевачкој "Азотари".
На рочишту, које је затворена за јавност, одбрана би требало суду да изложи своје доказне предлоге за суђење, пошто је тужилаштво за организовани криминал то учинило у октобру.
После припремног рочишта, суд ће заказати почетак главног претреса (суђења) који ће бити отворен за јавност.
Крајем октобра полиција је тужилаштву за организовани криминал поднела нову кривичну пријаву против Драгина, због сумње да је омогућио уношење опасних материја у Србију, њихово прерадивање и складиштење. Десетак дана раније тужилаштво је подигло још једну оптужницу за малверзације у "Азотари", али се на њој не налази бивши министар.
Драгин је у суд дошао из свог стана у Новом Саду, пошто му је после готово девет месеци притвора, одређена мера кућног притвора.
Осим Драгина, из кућног притвора у суд долазе још петорица оптужених - Борислав Стојковић, Драган Танасковић, Драган Митић, Гордан Марковић и Алекса Обрадовић, док осталих 15 долази са слободе.
Власник консултантске куће Звонимир Никезић, који је такође оптужен, у јулу је пуштен из притвора уз јемство од милион евра у некретнинама.
Тужилаштво за организовани криминал подигло је оптужницу против Драгина и осталих 22. маја, због сумње да су злоупотребама оштетили "Азотару" за око 25 милиона евра.
Они се терете за продају регресираног минералног ђубрива од јула 2009. до октобра 2011. године, која је вршена супротно уредбама Владе Србије.
Драгин и Никезић се терете да су осмислили начин продаје регресираног ђубрива преко "Азотаре" и препоручили људима из тог предузећа да тако врше продају ђубрива.
Бивши министар се терети за кривично дело злоупотреба службеног положаја, за које је запрећена казна до 12 година затвора, а Никезић за кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у подстрекивању, за које је запрећена казна до 10 година затвора.
Оптужница против директора
Оптужница због извршења продуженог кривичног дела злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву подигнута је и против Радосава Вујачића, привременог заступника капитала и председника УО у ХИП "Азотара", затим Милана Вељовића, директора ПКБ, Арсенија Катанића, директора ПД "Алекса Шантић".
Такође, оптужница је подигнута и против Драгија Лазаревића, директора Института за крмно биље, Емине Чобански, директорке ПД "Сунце" а.д, Верице Спасић, директора ПД "Инвеј" а.д. и Љубомира Куљића, директора ПД "Млиностеп".
Оптужница је подигнута и против Драгана Танасковића, директора ПД "Тан траде", Драгана Митића директора ПД "Агро форум"и "Агромедија", Игора Сабоа, директора ПД "Агросеме инвест", Вере Исаковић, директорке ПД "Ћем о", Гордана Марковића, директора ПД "Цитадела", Алексе Обрадовић, директора ПД "Да цар еуро".
Због злоупотребе положаја, оптужница је подигнута и против Србољуба Жујовића, директора ПД "Србокоп", Драгана Петровића, директора ПД "Млинко амос", Вулин Драгана, директора ПД "Вулин комерц" и Вељка Радојевића, заменика директора ХИП "Азотара".
Михајло Грујић је оптужен да је као заменик директор у ХИП "Азотара" извршио продужено кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву и примање мита.
Борислав Стојковић, директор ПД "Тера бо" и "Сектор 120", терети се за продужено кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву и давање мита.
У оптужници су обухваћена три начина неоснованог коришћења буџетских средстава намењених за регресирање куповине минералних ђубрива, планираних према Уредбама Владе Републике Србије као подстицај пољопривредној производњи. Та средства могла су да користе регистрована пољопривредна газдинства, пољопривредна предузећа и земљорадничке задруге.
Четврти део оптужнице односи се на продају 83.126 тона нерегресираног ђубрива у вредности од 2.038.110.020 динара, предузећима "Агрофорум", "Сектор 120", "Да цар еуро" и "Вујадинић РМВ".
Због стечаја и блокада тих предузећа, "Азотара" не може наплатити доспела потраживања, нити реализовати менице које су дате као једино средство обезбеђења за испоручено ђубриво.
Укупна висина неплаћених обавеза према "Азотари" тих предузћа износи 1.912.294.063,18 динара, то је и висина противправне имовинске користи коју су себи прибавили, с обзиром на то да су преузето ђубриво даље продали својим купцима, а "Азотари" га до данас нису платили.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар