Хигс: Гранате на Сарајево испалила ВРС

На суђењу Ратку Младићу у Хагу, вештак оптужбе за минобацачке пројектиле Ричард Хигс тврдио да је гранате које су од 1993. до 1995. године у Сарајеву убиле и раниле многе цивиле испалила ВРС.

Гранате које су од 1993. до 1995. године у Сарајеву убиле и раниле многе цивиле, испалила је Војска Републике Српске, рекао је вештак оптужбе за минобацачке пројектиле Ричард Хигс на суђењу Ратку Младићу пред Трибуналом у Хагу.

Британски официр Хигс је о томе сачинио извештај пошто је прегледао све налазе истрага Унпрофора и сарајевске полиције о експлозијама у Сарајеву.

У извештају вештак је практично потврдио оно што је било утврђено тим истрагама.

Оптужница Младића (70), који је био ратни командант ВРС, терети за терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада, од 1992. до 1995. године.

Хигс је у извештају навео да у резултату истраге две експлозије на пијаци Маркале, непосредно после експлозија, није уочио никакве неправилности које би угрозиле закључак да су гранате испаљене са положаја ВРС.

Према оптужници, једна минобацачка граната убила је 5. фебруара 1994. године на Маркалама 66 особа, а ранила више од 140.

У другој експлозији испред Маркала, 28. августа 1995. године погинуле су 43 особе, а рањено је више од 75.

Хигс је исти закључак донео за још неколико минобацачких напада наведених у оптужници.

Циљ напада "што више жртава"

Вештак је подвукао да је напад у насељу Алипашино Поље, у којем је 22. јануара 1994. године погинуло шесторо деце, а рањено пет људи, био изведен тако да "нанесе што више жртава".

Тај закључак је образложио чињеницом да су две гранате биле испаљене на улицу испред зграда, с малим временским размаком и на малој удаљености једна од друге.

Према Хигсу, то је учињено да би се другим пројектилом погодили људи који су се окупили да виде последице прве експлозије.

Три гранате које су у насељу Добриња 4. фебруара 1994. године однеле осам жртава, а раниле 18 грађана, пале су у кругу од 40 метара, на основу чега се може закључити да су могле бити испаљене из истог минобацача, изјавио је вештак оптужбе.

Као циљ испаљивања појединачних граната на Сарајево, Хигс је навео "узнемиравање" становништва и спречавање кретања људи, будући да би за уништавање објеката или војних циљева било потребно испалити много више пројектила.

Младићев бранилац Бранко Лукић оспоравао је на почетку унакрсног испитивања исправност налаза више истрага о углу под којим је граната пала на улицу испред Маркала 28. августа 1995. године.

Адвокат Лукић је тврдио, а вештак тужилаштва негирао да је Хигс намерно узео погрешне податке да би одредио угао пада гранате који је тужилаштво одредило у оптужници.

Генерал Младић добровољно се одрекао права да присуствује данашњем унакрсном испитивању, а његов адвокат је најавио да он ни сутра неће бити у судници.

Бивши командант ВРС оптужен је и за геноцид у Сребреници; за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у седам општина имао размере геноцида и за узимање за таоце припадника мировних снага УН, 1992-95. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
35° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом