петак, 01.11.2013, 17:07 -> 17:58
Ковач: Беара идеолог стрељања у Сребреници
Као одговорног за стрељање Муслимана у Сребреници 1995. године, бивши заменик министра унутрашњих послова Републике Српске Томислав Ковач, оптужио је пуковника Војске РС Љубишу Беару. Ковач је то изјавио током испитивања у Хагу, сведочећи у одбрану тадашњег председника РС Радована Караџића.
Бивши заменик министра унутрашњих послова Републике Српске Томислав Ковач означио је пред Хашким трибуналом, пуковника Војске РС Љубишу Беару као "идеолога" и "оперативца" стрељања сребреничких Муслимана у јулу 1995, преноси агенција Бета.
Ковач је то изјавио сведочећи у одбрану Радована Караџића, тадашњег председника РС и врховног команданта њених оружаних снага. Пуковник Беара био је начелник сектора за безбедност Главног штаба ВРС и близак сарадник њеног команданта Ратка Младића.
У унакрсном испитивању, тужилац Џулијан Николс доказивао је да је Ковач у јулу 1995. морао да о масовним убиствима у Сребреници обавести Караџића.
Ковач је негирао да је о томе разговарао са председником РС током више сусрета у време сребреничке кризе, не поричући да је он сам знао да су неки заробљеници били стрељани. Како је изјавио, претпоставио је да је Караџића о томе већ известила ВРС.
Оптужница Караџића (68) терети за геноцид над око 7.000 сребреничких Муслимана у данима пошто је Војска РС, 11. јула 1995. заузела ту заштићену зону УН. Оптужница га терети и за прогон хиљада жена, деце и стараца из енклаве.
Заступник оптужбе Николс предочио је Ковачу да су неки од полицајаца, које је он послао у Сребреницу после рата, осуђени за геноцид због стрељања око 1.000 Муслимана у селу Кравице, 13. јула 1995.
"Наредба их није упутила на то, него на други конкретан задатак", одговорио је сведок, који је потврдио да је сутрадан добио извештај о масовном убиству у Кравици. Полицијске јединице у офанзиви на Сребреницу биле су, нагласио је, потчињене ВРС.
Тврдећи да са Караџићем, током сусрета 14. јула 1995, није разговарао о злочину у Кравици, Ковач је додао да је веровао да су врховног команданта о томе већ били известили "војна служба безбедности" и цивилни повереник за Сребреницу Мирослав Дероњић, кога је Караџић тек био именовао.
"Апсолутно су га могли информисати Дероњић и војна служба безбедности. Имали су обавезу да га службено извештавају о свему што се догађало", рекао је сведок. Потврдио је да је Дероњић био код Караџића, уз напомену да није знао о чему су разговарали.
Ковач је, одговарајући на питања тужиоца, потврдио и да је у септембру 1995, када је био министар унутрашњих послова РС, спровео "незваничну" истрагу о Сребреници, на позив тадашњег шефа Службе државне безбедности Србије Јовице Станишића.
"Сазнали сте да су Младић и Беара дали да се заробљеници стрељају", цитирао је тужилац Николс једну од ранијих Ковачевих изјава. "Имао сам непроверене информације да је Беара био оперативац и главни идеолог стрељања заробљеника", одговорио је Ковач.
Трибунал је пуковника Беару 2010. године прогласио кривим за геноцид у Сребреници, као једног од главних организатора, и неправоснажно га осудио на доживотни затвор. На ту пресуду, Беара је уложио жалбу.
Ковач је потврдио и да је у септембру 1995. знао да су хиљаде сребреничких Муслимана стрељани, након што их је ВРС заробила, као и да је "добио информације" о "пар кључних места" на којима су погубљења обављена.
Међутим, током унакрсног испитивања, Ковач је негирао да је о свему томе разговарао са Караџићем.
Процес Караџићу биће настављен у понедељак, 4. новембра.
Бивши председник РС оптужен је и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ који је у седам општина имао размере геноцида, за терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада, као и за узимање за таоце припаднике Организације УН, у периоду од 1992. до 1995. године.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар