среда, 11.09.2013, 13:52 -> 14:28
Челебићи, стражар негирао да је мучио цивиле
Бивши припадник армије БиХ Самир Хондо негирао је пред Вишим судом у Београду да је као стражар у логору Челебићи код Коњица тукао и мучио српске цивиле 1992. године. Према оптужници, Хондо је учествовао у батинању и затварању у шахт 16 цивила у којем су их, без дотока ваздуха, држали затворене 24 часа.
Пред Вишим судом у Београду бивши припадник армије БиХ Самир Хондо негирао да је као стражар у логору Челебићи код Коњица тукао и мучио српске цивиле 1992. године.
Хондо је на почетку суђења рекао да је оптужница Тужилаштва за ратне злочине заснована на лажном исказу сведока Зорана Ђорића.
Оптужени Хондо није искључио да је у логору било малтретирања и мучења цивила, али је нагласио да у томе није учествовао.
Хондо је рекао да га је Ђорић оптужио за злочине јер није пристао да му да новац.
"Он је дошао у породичну кућу моје сестре и зета и покушао од мене да изнуди новац само зато што сам био стражар. Ја не кријем да сам био стражар, али никад никоме ништа лоше нисам учинио", рекао је Хондо.
Како је навео, Ђорић је запретио да ће га пријавити уколико му не исплати новац.
Према оптужници Тужилаштва за ратне злочине, Хондо је по наредби заменика командира логора Челебић Хазима Делића, учествовао у батинању и затварању у шахт 16 цивила у којем су их, без дотока ваздуха, држали затворене 24 часа.
Изјашњавајући се о оптужбама, Хондо је рекао да није био присутан када су цивили затворени у шахт.
"Било ми је жао затвореника, нисам их ја ту довео, нити сам их малтретирао, ако сам могао да им помогнем учинио сам то. Толико сам кеса са храном пребацио преко ограде", рекао је Хондо.
На почетку суђења, одбрана је предложила суду да одбаци оптужницу и прогласи се ненадлежним, јер оштећени у време извршења кривичног дела нису били држављани Србије.
О том захтеву суд ће се накнадно изјаснити, јер није добио извештај о држављанству оштећених.
Оптужницом од 21. маја ове године, Хонду се ставља на терет да је тукао цивиле у шпалиру на уласку у један од хангара где их је било затворено више од 300.
Он је, према оптужници, заједно са другим стражарима наредио да оштећени подигну руке у вис и ослоне се на метални зид хангара, лицем према зиду и сатима их батињао, наносећи им телесне повреде.
Како је навело Тужилаштво, током истраге прикупљени су докази који указују да постоји оправдана сумња да је окривљени Хондо извршио кривично дело ратни злочин против цивилног становништва.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар