среда, 24.07.2013, 17:30 -> 18:08
Тужилаштво побијало исказ вештака одбране
Цитирајући признања починилаца злочина над сребреничким Муслиманима, тужиоци на суђењу Радовану Караџићу побијали исказ вештака одбране Душана Дуњића да је после пада Сребренице стрељано 450-500 Муслимана. Вештак остао при тврдњи да је једини чврсти доказ о стрељању то што је око 500 жртава ексхумирано са рукама везаним жицом.
У наставку суђења Радовану Караџићу пред Хашким трибуналом, тужиоци су побијали исказ вештака одбране Душана Дуњића да је после пада Сребренице стрељано 450-500 Муслимана.
Иако није оспоравао предочене доказе, вештак за судску медицину Дуњић остао је при исказу да је једини "чврсти доказ" о стрељању то што је "450 до 500" жртава ексхумирано из масовних гробница, са рукама везаним жицом.
Оптужница терети Караџића (68), бившег председника Републике Српске и врховног команданта њене војске, за геноцид над око 7.000 Муслимана из Сребренице које је ВРС стрељала у данима пошто је, 11. јула 1995, заузела ту "заштићену зону" УН у истсочној БиХ.
У унакрсном испитивању, тужилац Кристофер Мичел сведоку је цитирао исказ Франца Коса да је 16. јула 1995. године учествовао у убијању стотина Муслимана на фарми Брањево код Зворника.
Због геноцида у Сребреници, Државни суд БиХ је Коса осудио на 35 година затвора. Караџић је најавио да ће Кос идуће недеље бити сведок његове одбране.
Кос је, по речима тужиоца, описао како је заједно с другим припадницима 10. диверзантског одреда при Главном штабу ВРС, из пушкомитраљеза и аутоматских пушака стрељао муслиманске мушкарце.
Упитан да ли је Косов исказ у складу са аутопсијским извештајима о телима пронађеним у Брањеву које је проучио, Дуњић је одговорио потврдно, али је додао да за Косово сведочење није знао.
На тужиочево питање како то да ће Кос, као сведок Караџићеве одбране, потврдити да су Муслимани стрељани, насупрот Дуњићевој тврдњи да је већина убијена у борби, оптужени Караџић је уложио приговор: "Где смо ми рекли да су пали у борби?"
Председавајући судија Огон Квон упитао је, на то, оптуженог: "А, да ли сте рекли да су стрељани". Караџићев правни саветник Питер Робинсон одговорио је да одбрана "није заузела став" о томе.
Пошто му је тужилац предочио и изјаву Дражена Ердемовића, такође припадника Одреда, да је на Брањеву с леђе стрељао Муслимане, Дуњић је потврдио да је и то у складу са обдукционим налазима.
Ердемовић је први, 1996. године, признао да је учествовао у злочину и сведочио је на бројним суђењима пред Трибуналом, који га је осудио на пет година затвора.
Експерт одбране сложио се с тужиоцем и да су у гробници у Брањеву пронађена 132 тела, од којих је 77 имало везане руке. Међутим, остао је при исказу да за жртве чије руке нису биле везане нема форензичких доказа да су стрељане, додајући да су њихове повреде од хитаца могле настати и у борби.
Упитан да ли је упоредио повреде од хитаца које су задобиле везане и невезане жртве, како би утврдио има ли сличности, Дуњић је одговорио да није.
На фарми Брањево, по оптужници и пресудама Трибунала, 16. јула 1995. године стрељано је између 1.000 и 1.200 сребреничких Муслимана. Већи део тела, ВРС је у јесен 1995. године преместила у "секундарне" гробнице у покушају да злочин прикрије.
На Дуњићев коментар о шрапнелима граната пронађеним у ексхумираним посмртним остацима да се "не стреља гранатама", тужилац Мичел узвратио је још једном цитирањем Косовог исказа да су припадници његовог Одреда бацали ручне бомбе на муслиманске мушкарце затворене у складисту у селу Кравица код Братунца.
Прихватајући то објашњење, Дуњић је, међутим, тврдио да "то не искључује борбена дејства" као узрок смрти особа ексхумираних из гробница.
Према оптужници и ранијим пресудама Трибунала, у складишту земљорадничке задруге у Кравици, српске снаге су, 13. јула 1995. године, убиле око 1.000 Муслимана.
На сугестију заступника оптужбе да је при доношењу својих закључака "занемарио све доказе о стрељањима", Караџићев експерт је, потврђујући да "није имао" исказе сведока и напоменуо да то "не мења његов закључак" да је "450-500" особа стрељано, а да је "велики број" страдао у борбама и, затим, био "донет у гробнице".
Тужилац Мичел предочио је и доказе да је Дуњић погрешно протумачио налазе вештака тужилаштва када је тврдио да су гробнице "допуњаване" лешевима који су страдали у друго време и на другим местима, а не у јулу 1995. у околини Сребренице. Експерт одбране остао је при тврдњи да је то чињено.
Суђење Караџићу биће настављено сутра унакрсним испитивањем војног вештака одбране Драгомира Кесеровића, који је главни исказ дао почетком јула.
Бивши председник РС оптужен је и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисање становништва Сарајева кампањом артиљиеријских и снајперских напада и узимање за таоце "плавих шлемова" УН, 1992-95.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар