Читај ми!

Хаг, преживели о стрељању у Петковцима

На суђењу Ратку Младићу у Хагу, заштићени сведок оптужбе описао како је преживео масовно стрељање сребреничких Муслимана код бране у селу Петковци код Зворника. Према оптужници и ранијим пресудама, на том месту убијено је око 1.000 Муслимана.

Заштићени сведок оптужбе РМ-253 описао је на суђењу Ратку Младићу пред Хашким трибуналом како је преживео масовно стрељање Муслимана из Сребренице код бране у селу Петковци код Зворника, које су, средином јула 1995. године починили припадници Војске Републике Српске, јавља дописник Бете.

Младић, који је у то време био командант ВРС, оптужен је за геноцид над око 7.000 сребреничких Муслимана у данима пошто је 11. јула 1995. године заузела ту енклаву под заштитом УН у источној Босни.

Код бране у Петковицима, 14. јула 1995. године, убијено је око 1.000 муслиманских мушкараца, пише у оптужници и ранијим пресудама Трибунала.

Сведок РМ-243 изјавио је како су га тог дана припадници ВРС, заједно са другим заробљеним Муслиманима, пребацили у школу у Петковцима из околине Сребренице, где је био заробљен.

У камиону је са њим било још 120 муслиманских мушкараца, а због велике врућине и недостатка воде "гледао сам како људи своју мокраћу пију", рекао је сведок.

Из учионица, где је било затворено много заробљених, српски војници предвече су почели да их изводе у групама, после чега би се зачула пуцњава.

"Кад сам изашао на ходник, наредили су нам да одложимо сва документа, новац су нам раније узели. Свезали су ми руке на леђима, нисам могао прстом да мрднем", рекао је сведок.

Камионом је, после кратке вожње по мраку, са другим заробљеницима био транспортован до једног платоа, у близини бране, на којем је видео гомиле тела.

На заробљенике је отворена ватра из близине чим су изашли из камиона, а један војник им је наредио да легну на земљу.

РМ-253 је, како је посведочио, пао међу друга тела, рањен у руку и без свести, а српски војници мислили су да је мртав.

Када су отишли, сведок је 15. јула ујутро успео да се сакрије у оближњем каналу, са још једним преживелим. Затим су са оближње узбрдице читав дан посматрали како "утоваривач купи тела и баца их на трактор, који их је одвозио горе, ка брани".

До муслиманске територије, преживели су стигли три дана касније.

Сведок је рекао да се 13. јула 1995. године предао ВРС из колоне у којој је "између 12.000 и 15.000" Муслимана, од којих је "трећина била наоружана", покушавало да се пробије ка Тузли из обруча око Сребренице.

Потврдио је да је у то време био припадник Армије БиХ, мобилисан непосредно пре напада на енклаву.

Сведок: Младић обишао заробљенике

После предаје, више од 2.000 заробљених муслиманских мушкараца било је пребачено на фудбалско игралиште у селу Нова Касаба, где их је обишао генерал Младић.

"Могли смо да видимо аутобусе и камионе са женама и децом из Сребренице како иду у Кладањ... На самом стадиону владала је велика тишина... Младић је споменуо да аутобуси возе жене и децу и да ћемо се ми са њима спојити. Пре тога нас је искритиковао", рекао је сведок.

На излазу са игралишта, по речима РМ-253, један заробљеник хтео је да узме своју торбу, али му је припадник ВРС рекао "к'о да ће ти више требати торба".

"Ја сам тада схватио да идемо негде на погубљење, да су мале шансе за преживљавање", изјавио је сведок, додајући да су неки од Муслимана убијени и пре него што су стигли до школе у Петковцима.

РМ-253 прецизирао је да је са њим у колони која је покушала пробој из Сребренице било око 20 "блиских рођака" и да ниједног више није видео живог. "Нема никог, само сам ја", рекао је он.

Одговарајући на питања Младићевог браниоца Драгана Иветића, сведок је потврдио да је војно способним мушкарцима из Сребренице било наређено да покушају пробој кроз шуму и да је видео да су неки од њих у шуми починили самоубиства.

Суђење Младићу биће настављено сутра. Генерал Младић оптужен је и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада и узимање за таоце "плавих шлемова" УН, 1992-95. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом