среда, 22.05.2013, 14:37 -> 17:03
Оптужница против Драгина због "Азотаре"
Због сумње да су незаконитом продајом регресираног минералног ђубрива оштетили панчевачку "Азотару" за више стотина милиона динара, Тужилаштво за организовани криминал подигло оптужницу против бившег министра пољопривреде Саше Драгина и 20 његових сарадника.
Тужилаштво за организовани криминал подигло је данас оптужницу против бившег министра пољопривреде Саше Драгина и његових 20 сарадника због сумње да су незаконитом продајом регресираног минералног ђубрива оштетили то предузеће за више стотина милиона динара, изјавио је тужилац Миљко Радисављевић.
Драгин је у притвору од хапшења 24. новембра 2012. године, а са њим је тада ухапшен и власник консултантске куће "Цес мекон" Звонимир Никезић и још петоро власника приватних предузећа.
Истрага је од тада два пута проширена и обухвата преко 20 осумњичених.
Сумњиче се за продају регресираних минералних ђубрива у "Азотари" супротно Уредбама Владе, у периоду од јула 2009. године до августа 2011. године.
Сумња се да је на тај начин буџет Србије оштећен за око 70 милиона динара, а "Азотара" за више од 400 милиона динара.
Према речима тужиоца, Драгин и Никезић се терете да су осмислили начин продаје регресираног ђубрива преко Азотаре и препоручили људима из Азотаре да тако врше продају ђубрива.
"То је била њихова улога на почетку продаје преко Азотаре, док у наставку продаје преко Института за крмно биље и пољопривредних задруга није утврђено активно учешће ни Драгина ни Никезића", рекао је Радисављевић.
Драгин се терети за злоупотребу службеног положаја за коју је запрећена казна до 12 година затвора, а Никезић за злоупотребу положаја одговорног лица у подстрекавању за које је запрећена казна до 10 година затвора.
Поред Драгина и Никезића, оптужница је због злоупотребе положаја одговорног лица подигнута и против Радосава Вујачића, привременог заступника капитала и председника УО у ХИП "Азотара", затим Милана Вељовића, директора ПКБ-а, Арсенија Катанића, директора ПД "Алекса Шантић", и Драгија Лазаревића, директора Института за крмно биље.
За исто кривично дело су оптужени и Емина Чобански, директор ПД "Сунце" а.д, Верица Спасић, директор ПД "Инвеј" а.д., Љубомир Куљић, директор ПД "Млиностеп", Драган Танасковић, директор ПД "Тан траде", Драган Митић, директор ПД "Агро форуми Агромедија", Игор Сабо, директор ПД "Агросеме инвест" и Вера Исаковић, директор ПД "Хемко".
На истој оптужници су се нашли и Гордан Марковић, директор ПД "Цитадела", Алекса Обрадовић, директор ПД "Да кар еуро", Србољуб Жујовић, директор ПД "Србокоп", Драган Петровић, директор ПД "Млинко амос", Вулин Драган, директор ПД "Вулин комерц" и Вељко Радојевић, заменик директора ХИП "Азотара".
Михајло Грујић је оптужен да је као заменик директора у ХИП "Азотара" злоупотребио положај одговорног лица и примање мита.
Борислав Стојковић, директор ПД "Тера бо" и "Сектор 120", терети се за злоупотребу положаја одговорног лица и давање мита.
Три начина незаконитог коришћења буџета
Тужилац је указао да су у подигнутој оптужници обухваћена три начина неоснованог коришћења буџетских средстава намењених за регресирање куповине минералних ђубрива, планираних Уредбама Владе као подстицај пољопривреди, а која су могла да користе регистрована газдинства, пољопривредна предузећа и земљорадничке задруге.
Први део оптужнице се односи на продају ђубрива у ХИП Азотара Панчево ПКБ-у и "Алекси Шантић", а потом уступања ђубрива купцима који нису имали право на коришћење буџетских средстава намењених пољопривредним произвођачима.
Други део оптужнице се односи на продају регресираног ђубрива преко Института за крмно биље у количини од 40.000 тона.
Институт је ово ђубриво добио као формални купац, а потом уступао привредним друштвима која нису могла бити његови крајњи корисници по донетим Уредбама и нису имали право на регрес при куповини.
Трећи део оптужнице се односи на продају регресираних ђубрива преко земљорадничких задруга које су сходно уредбама могле бити корисници ових средстава.
Међутим, и оне су се као и Институт за крмно биље, ПКБ и Алекса Шантић", само формално појавиле као купци у ХИП "Азотара", а регресирано ђубриво су стварно преузимала предузећа која нису могла бити корисници средстава планираних за те намене.
Четврти део оптужнице се односи на продају 83.126 тона нерегресираног ђубрива у вредности од 2.038.110.020 динара, предузећима "Агрофорум", "Сектор 120", "Да кар еуро" и "Вујадинић РМВ".
Због стечаја и блокада тих предузећа, "Азотара" не може наплатити доспела потраживања, нити реализовати менице које су дате као једино средство обезбеђења за испоручено ђубриво.
Укупна висина неплаћених обавеза према Азотари тих предузећа износи 1.912.294.063,18 динара, а то је и висина противправне имовинске користи коју су себи прибавили, обзиром да су преузето ђубриво даље продали својим купцима, а "Азотари" га до данас нису платили.
Суд је на предлог тужилаштва, Драгину, Вујачићу, Грујићу, Никезићу, Стојковићу, Танасковићу, Митићу, Обрадовићу и Марковићу продужио притвор до 30 дана, а према Вељку Радојевићу и Игору Сабу продужио изречену меру забране напуштања боравишта.
Тужилаштво је предложило да се Емини Чобански и Љубомиру Куљићу суди у одсуству и да се одузме имовинска корист прибављена кривичним делима, рекао је Радисављевић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар