Читај ми!

Кривичне пријаве у афери "Сартид"

Поднете кривичне пријаве против Немање Колесара и Горана Кљајевића због злоупотреба у приватизацији "Сартида" 2002. и 2003. године. Колесару након саслушања у Тужилаштву, одређено задржавање до 48 сати. Како сазнаје РТС, предмет истраге биће сви који су учествовали у афери "Сартид".

13.13 - Управа криминалистичке полиције поднела кривичну пријаву против Немање Колесара и Горана Кљајевића, саопштило Тужилаштво за организовани криминал.

12.17 - Кљајевић изашао из зграде Тужилаштва за организовани криминал и није се обратио новинарима.

11.56 - Немањи Колесару одређено задржавање до 48 сати, сазнаје РТС.

11.35 - Горан Кљајевић стигао на саслушање.

09.45 - Колесар дошао на саслушање. 

Бившем шефу кабинета премијера Зорана Ђинђића, Немањи Колесару, одређено је задржавање до 48 сати, због сумње да је учествовао у злоупотребама при продаји "Сартида". Управа криминалистичке полиције поднела је кривичну пријаву и против некадашњег председника Трговинског суда у Београду Горана Кљајевића, који данас није саслушан.

Колесар се сумњичи се да је као шеф кабинета тадашњег премијера наредио покретање стечаја у Сартиду и, да би лакше контролисао поступак, наредио да уместо Трговинског суда у Пожаревцу надлежан буде Суд у Београду.

Тужилац за борбу против организованог криминала Миљко Радисављевић рекао је да је Тужилаштво донело решење о задржавању Колесара и предложило судији за претходни поступак да се према њему одреди притвор ради несметаног вођења кривичног поступка.

У то време, Сартид је домаћим банкама дуговао милијарду и 200 милиона долара. Да би могао да буде продат, Савет Агенције за осигурање депозита, санацију, стечај и ликвидацију банака требало је да да сагласност која је, како се сумња, и добијена на Колесарову иницијативу. Договорено је да банке наплате дуг од купопродајне цене, иако се знало да она износи само 23 милиона долара.

Сумња се и да је по Колесаровом налогу, Економски институт проценио вредност Сартида и шест зависних предузећа, али не због продаје већ реструктурирања.

Рачуница Економског института била је од 28,8 милиона долара до 57 милиона долара. А Завода за вештачење од 39,9 милиона долара до 104,8 милиона долара. На крају, добија се 16,9 милиона долара, за колико су оштећени повериоци Сартида.

У Тужилаштво је дошао и бивши председник Трговинског суда у Београду Горан Кљајевић, али га је убрзо напустио.

У Специјалном тужилаштву кажу да су њихове колеге из Вишег јавног тужилаштва пре три дана поднеле захтев за проширење истраге против Кљајевића.

"Сачекаћемо одлуку истражног судије и уколико прихвати надлежност за вођење истраге по захтеву за проширење, она ће бити настављена у Вишем суду у Београду, а уколико је не буде прихватио, истрагу ће наставити Тужилаштво за организовани криминал", рекао је Радисављевић.

Некадашњи председник Трговинског суда Горан Кљајевић сумњичи се да је донео ресење о скидању свих хипотека и залога над имовином Сартида, чиме је омогућено да се та компанија прода без терета и дугова - Ју ес стилу за 23 милиона долара.

Почетком прошле године, због лоших пословних резултата, америчка компанија продала је Влади Србије Сартид - за један долар.

Како сазнајемо, очекује се да се на мети истраге нађу сви који су учествовали у афери "Сартид", а били су обухваћени досадашњим проверама Радне групе Управе криминалистичке полиције.

Нова фаза истраге почеће када пристигну одговори по замолницама за пружање међународне правне помоћи које је Тужилаштво упутило другим државама, сазнаје РТС.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 24. јул 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом