Читај ми!

Сведоци негирали прогон муслимана

Сведоци одбране Драгомир Обрадовић и Вујадин Стевић, у наставку суђења Радовану Караџићу, негирали оптужбу да су српске снаге, којима су припадали, 1992-95, насилно протерале муслимане из општина Соколац и Братунац.

У наставку суђења Радовану Караџићу пред Хашким трибуналом сведоци одбране Драгомир Обрадовић и Вујадин Стевић негирали су оптужбу да су српске снаге, којима су припадали, 1992-95, насилно протерале Муслимане из општина Соколац и Братунац.

Не оповргавајући да су се у тим општинама догодила масовна убиства Муслимана, сведоци су сугерисали да за то нису биле одговорне локалне власти.

Оптужница Караџића терети за прогон муслиманских и хрватских цивила из 20 општина у БиХ, укључујући братуначку и соколачку.

Сведок Обрадовић, који је био шеф полиције у Сокоцу, тврдио је да су, после напада на српска села у лето 1992. године, Муслимани добровољно одлазили из својих насеља да не би српским властима предали наоружање.

Обрадовић је изјавио да су десетине Муслимана у селима Новосеоце и Арбињска Пропаст убиле српске снаге, али не из соколачке полицијске станице, као и да локална власт о томе није била информисана.

На инсистирање заступника оптужбе да су убијени били цивили, укључујући малолетнике и старце, Обрадовић је одговорио: "Тачно је да је било побијено 40 људи и да су то урадили припадници војске". Додао је да су тај "гнусан догађај сви осудили" и да је то била "мрља на Сокоцу".

Упитан зашто полиција није спровела истрагу о том злочину, Обрадовић је рекао да то "није била надлежност" цивилне, већ војне полиције.

Сведок Стевић потврдио је да је као официр Територијалне одбране у Братунцу учествовао у нападу на село Глогова у мају 1992. године, али је оповргавао да је икада примио или дао наређење за убиство Муслимана у том селу.

Према речима сведока, циљ операције било је разоружавање Муслимана, након што је у оближњој Сребреници био убијен судија Горан Зекић.

Према оптужници против Караџића, српске снаге су 8. маја 1992. године у нападу на Глогову убиле 64 Муслимана. Кривицу за тај злочин пред судом у Хагу признао је тадашњи лидер Српске демократске странке у Братунцу Мирослав Дероњић који је потом осуђен на 10 година затвора, али је умро на издржавању казне у Шведској.

Док су га унакрсно испитивали тужиоци, Стевић је потврдио да је упутио заробљене Муслимане на пијацу у Глогови, али је казао да "није истина" да је потом добио наређење да их побије. Сведок је одбацио и тврдњу тужилаца да је циљ операције био прогон Муслимана. Стевић је на питање тужилаца који је, по њему, прави број жртава, одговорио да "не зна", али да их је било "много, много мање".

Суђење Караџићу биће настављено сутра. Бивши лидер босанских Срба оптужен је и за геноцид у Сребреници, терорисање становништва Сарајева кампањом артиљеријских и снајперских напада и узимање за таоце "плавих шлемова" УН, 1992-95. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом