Читај ми!

Пресуда Шешељу 28. јуна

Пресуда лидеру Српске радикалне странке Војиславу Шешељу по трећој оптужници за непоштовање суда биће изречена 28. јуна.

Хашки трибунал изрећи ће у четвртак, 28. јуна, пресуду лидеру Српске радикалне странке Војиславу Шешељу по трећој оптужници за непоштовање суда.

Треће суђење лидеру радикала завршено је у понедељак, 18. јуна, пред Хашким трибуналом непосредно пошто је почело, а зато што је Шешељ одбио да изложи одбрану, тврдећи да му суд крши процесна и статусна права.

Шешељ је судијама рекао да могу одмах да донесу пресуду и најавио је да ће уложити жалбу. Пошто је Шешељу дао прилику да сведочи и изложи завршну реч, коју је оптужени одбио, председавајући судија Стефан Трексел је суђење прогласио окончаним.

Шешељ је за непоштовање суда оптужен зато што је одбио више налога Трибунала да са своје интернет странице уклони четири књиге и друге документе у којима је открио идентитет заштићених сведока из главног процеса по оптужници за ратне злочине у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93.

Трибунал је до сада Шешеља два пута осудио због непоштовања суда зато што је обелоданио идентитет заштићених сведока. Прва пресуда на 15 месеци затвора је правоснажна, а на другу којом му је изречена затворска казна од 18 месеци, жалбе су уложили Шешељ, али и тужилац који тражи да казна буде повишена на три године затвора.

Лидер СРС је више пута пред Трибуналом најавио да ће "изазвати десет процеса за непоштовање суда" како би рад суда учинио апсурдним. У главном поступку против Шешеља по оптужници за ратне злочине над Хрватима и Муслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93, очекује се пресуда.

Тужилаштво је у мартовској завршној речи затражило да вођа радикала буде кажњен са 28 година затвора, а Шешељ који се брани сам, тврдио је да ниједна тачка оптужнице против њега није била доказана, сугеришући да би требало да буде ослобођен.

У притвору Трибунала у Схевенингену, Шешељ је од краја фебруара 2003. када се добровољно предао, одмах пошто је суд обелоданио оптужницу против њега. После једног неуспелог покушаја и Шешељевог штрајка глађу, главно суђење је почело у новембру 2007. године.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво