среда, 07.03.2012, 17:29 -> 20:09
Тужилац тражи 28 година затвора
Хашко тужилаштво затражило 28 година затвoра за лидера радикала Војислава Шешеља. Тужилац Маркусен тражи да се Шешељ прогласи кривим по свих девет тачака оптужнице.
Хашки тужилац Матијас Маркусен затражио је казну затвора од 28 година за лидера Српске радикалне странке Војислава Шешеља.
Маркусен је на крају завршне речи поновио да је Шешељева кривица доказана и затражио од судија да га прогласе кривим по свих девет тачака оптужнице. Матијас Маркусен је прецизирао да би Шешељ казну због ратних злочина требало да служи после казни од укупно 18 месеци затвора које му је Трибунал до сада изрекао због непоштовања суда.
Лидер СРС-а оптужен је за злочине против човечности - прогон несрба на политикој, расној и верској основи, депортацију и присилно премештање, као и за кршење закона и обичаја ратовања - убиства, мучење, окрутно поступање, безобзирно разарање села или пустошење које није оправдано војном нуждом, уништавање верских објеката и пљачкање јавне или приватне имовине.
Тужилац Маркусен је нагласио да је Шешељ "говором и пропагандом мржње" починио прогон Хрвата из Вуковара и војвођанског села Хртковци.
Остала злодела из оптужнице у Зворнику, Вуковару, Мостару, Невесињу и ширем подручју Сарајева, Шешељ је, према речима тужиоца, "подстакао, помогао и подржао", тиме што је физичке починиоце - добровољце СРС-а - регрутовао, индоктринирао мржњом према несрбима, организовао и послао на ратишта.
Тужилац Маркусен је навео да су злочини "шешељеваца" над Хрватима и Муслиманима били почињени у оквиру удруженог злочиначког подухвата, чији је циљ било стварање јединствене српске државе на великим деловима територија Хрватске и БиХ, а у којем је Шешељ учествовао са тадашњим председником Србије Слободаном Милошевићем и бројним политичким, војним и полицијским званичницима.
Заступник оптужбе назначио је да је "стварање Велике Србије за оптуженог разлог постојања".
"Оптужени је током овог процеса настојао да себе прикаже као жртву широке завере због његове идеологије Велике Србије да би прикрио своју одговорност за патње хиљада прогнаних, убијених, мучених људи које су проузроковане његовим речима и делима", навео је тужилац.
Тужилац: Пропагирање мржње
Маркусен је нагласио да је Шешељ злоупотребио свој политички положај да пропагира мржњу, приказујући несрбе као "геноцидне" и "нељуде" који заслужују да буду "протерани свим могућим средствима".
"Својим речима, оптужени је посејао семе етничке мржње, а затим је помогао да се оно развије у етничко насиље. Злочини оптуженог су тешки по обиму и гнусни по природи", рекао је тужилац, наводећи да су Шешељеве речи и дела подстакла убиство 905 особа, а да је међу жртвама и једно новорођенче.
Маркусен је истакао да за Шешеља нема олакшавајућих околности због тога што је и добровољна предаја Трибуналу била његова "правна обавеза".
"Поред тога, Шешељ је суђење користио да шири своју пропаганду 'српске етничке надмоћи', а сведоке који су му некада били блиски је обесхрабривао да се појаве пред судом", рекао је тужилац.
Раније данас, тужитељка Лиза Бирсеј је тврдила да је Шешељ "говором мржње" на митингу у војвођанском селу Хртковци у мају 1995. директно починио прогон тамошњег хрватског становништва.
"После Шешељевог говора, Хрвати у Хртковцима били су подвргнути кампањи узнемиравања и застрашивања, добијали су претње, а у њихова дворишта су, у неким случајевима, бачене бомбе. Знајући да Шешељеве претње нису празне, будући да су чули за злочине 'шешељеваца' у Хрватској, хрватски мештани одлучили су да немају избора до да оду", рекла је тужитељка Бирсеј.
Шешељ, који се брани сам, своју завршну реч изложиће идуће недеље, од 12. до 15. марта. Суђење Шешељу почело је у новембру 2007, после једног неуспешног покушаја и штрајка глађу оптуженог. У судском притвору у Схевенингену, Шешељ је од 24. фебруара 2003, када се добровољно предао одмах пошто је Трибунал обелоданио оптужницу против њега.
У међувремену, Трибунал је Шешеља два пута осудио због непоштовања суда, односно објављивања идентитета заштићених сведока правоснажно на 15 месеци затвора, а неправоснажно на затворску казну од 18 месеци.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 30
Пошаљи коментар