Читај ми!

Рецесија заобилази еврозону

Неће бити нове рецесије у земљама еврозоне, поручио председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо и најавио строжу финасијску контролу. Ипак, дужничка криза не јењава и подстиче страх од нових радикалних решења.

Умирујућа порука стиже из Брисела - неће бити рецесије у еврозони. Процена који је саопштио председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо уследила је после новог драстичног пада европских берзи и вредности евра који је на месечном минимуму у односу на долар.

Тензије су уследиле због страха од нове рецесије у Америци и сумњи да ће неке европске земље решити дужничке проблеме. 

Шокантни подаци о крхком опоравку најмоћније светске привреде, у којој скоро годину дана нема повећања запослености, додатно су поколебали инвеститоре. Они страхују и да ће дужничка криза у еврозони, Италију и Шпанију гурнути у банкрот, а Европу у нову рецесију. Брисел одбацује такав сценарио.

"Еврозона је јака, и не прети јој нова рецесија. Уводимо строжу финансијску контролу. Еврозона ће имати умерени привредни раст", каже Жозе Мануел Барозо, председник Европске комисије.

Дужничка криза у еврозони, пре осталих у Грчкој не јењава и подстиче страх од нових радикалних решења.

Влада у Хелсинкију сумњичава је у погледу гаранција Атине за помоћ Финске презадуженој Грчкој.

Представница хелсиншке владе каже да је новац позајмљен Грчкој, а да они ништа нису урадили. Према њеним речима, Грчкој треба да помогне ММФ, а не мала Финска.

Упозоравајући на могуће нове потресе на берзама, челници водећих европских банака кажу да кредитним институцијама у еврозони недостаје 200 милијарди евра.

"Још смо усред политичке кризе у Америци и земљама еврозоне. Мало је вероватно да ће се то брзо завршити", каже банкар Роберт Халвер. 

Пале су и азијске берзе. Због економске нестабилности у земљама у развоју, Светска банка апелује на Кину да смањи извоз и инфлацију, и да се више ослони на домаће тржиште и повећа потрошњу.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 22. септембар 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом