Контрола свих уговора о приватизацији

Влада планира контролу свих уговора о приватизацији, пошто је због неиспуњавања обавеза свака пета приватизација поништена, сазнаје РТС. Радници се, незадовољни новим власницима, све чешће одлучују на штрајк, захтевајући раскидање уговора о продаји. Стручњаци сматрају да ће преиспитивање уговора само повећати трошкове.

Због неиспуњавања преузетих обавеза, у Србији су од 2002. године, раскинута 424 уговора о приватизацији. То значи да је поништена свака пета приватизација.

Неисплаћене зараде, неуплаћен стаж и заустављена производња, проблеми су чије решење од државе радници све чешће траже на улици. У Агенцији за приватизацију кажу да нису адреса за све протесте.

Од њих се помоћ може очекивати најдуже две године од приватизације ако је фирма продата на аукцији, то јест пет година после тендера.

"Можемо да предузимамо одговарајуће мере које се своде на то да се неке од неспроведених одредби спроведу до краја и на крају коначно можемо да раскинемо уговор. Много  купопродајних уговора је раскинуто, али то је период у којем Агенција по закону има овлашћење да делује", рекао је директор Агенције за приватизацију Владислав Цветковић.

Због све већег незадовољства радника, које се осим блокадама путева и пруга испољава штрајковима глађу, чак и самоповређивањем, држава планира да преконтролише уговоре о приватизацији.

"Желимо да преиспитамо све случајеве сумњивих приватизација, где намере будућих власника нису биле искрене и окренуте да се покрене процес производње, већ је амбиција и намера била да се купи погодно грађевинско земљиште. Закон мора бити строго поштован", каже министар за рад и социјалну политику Расим Љајић.

Додатни трошак 

Стручњаци не очекују да ће преиспитивање дати веће резултате, оцењују да ће то бити само додатни трошак, објашњавајући да је проблем то што приватизација од почетка није добро спроведена.

Економиста Милан Ковачевић каже да је штета велика што се није више тежило постизању цене и подобног купца.

"Уместо тога условљаван је купац да на две године, а негде и дуже инвестира, да не отпушта запослене, да не мења делатност, а када је то истекло онда је то одмах урадио", објашњава Ковачевић.

Економиста Данило Шуковић сматра да се не може очекивати да сви они који су обећали да ће извршити велике инветиционе програме и реализовати велике социјалне програме то и ураде.

"Можда ће код неких парцијалних случајева нешто успети, али то су врло дуги процеси и ефекти ће бити заиста мали. Али, у сваком случају, држава треба да преиспита те уговоре и  порекло новца који је ушао у та предузећа", рекао је Шуковић.

Прошлог месеца, покренут је поступак ликвидације 237 предузећа. У 76 фирми уведен је стечај. Нека од њих, и поред поновљених аукција, нико није хтео да купи, или су неликвидна дуже од две године. У 39 предузећа, штрајк је или у току или је најављен.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом